Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnko slnečný kolektor solárny
Ilustračné foto SITA
24. 05. 2019 10:15 Aktuality od vEnergetike.skSITA Diskusia

Slovenský výrobca slnečných kolektorov dodal svoje výrobky do Kene

Spoločnosť má veľký problém zohnať kvalifikovaných zamestnancov pre jej ďalší rozvoj.

Keňa je už 71. krajinou, kam dodala spoločnosť Thermo/Solar Žiar, s. r. o. slnečné kolektory vyrobené v závode v Žiari nad Hronom. Export prvých solárnych termických systémov sa firme v tomto roku podaril aj do Afganistanu. „Sme proexportne zameraná firma, objem exportu kolíše podľa vývoja na trhoch jednotlivých európskych krajín, pričom v súčasnosti vyvážame 30 – 50 % našej výroby,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ domáceho výrobcu slnečných kolektorov Alfréd Gottas.

Hronskožiarska spoločnosť je podľa riaditeľa v podstate sezónna. Z tohto dôvodu je pre nich dôležité získavať nové trhy hlavne v mimoeurópskom priestore, kde je možné produkty predávať a inštalovať v čase európskej zimy. V tomto roku sa chcú etablovať hlavne na trhu v Keni a tiež nadviazať obchodné vzťahy s novými veľkoobchodnými partnermi v západnej Európe.

Výrobca sa v tomto a v budúcom roku chce venovať predovšetkým dokončeniu vývoja nových produktov a plánuje aj obmenu opotrebovaného strojného zariadenia. „V poslednej sezóne sme na trh uviedli nový typ slnečného termického kolektora určeného predovšetkým pre vysoké budovy. Vo vývoji máme nový typový rad kolektorov a novú generáciu tepelných čerpadiel, s uvedením noviniek do predaja však rátame až v sezóne 2020,“ dodal k zámerom firmy Gottas.

Napriek tomu, že pre sezónnosť spoločnosti je začiatok roka podľa riaditeľa vždy slabší, postupne sa dostávajú do pozitívnych čísiel. „Už druhý štvrťrok tohto roku sa vyvíja vcelku pozitívne,“ poznamenal Gottas, podľa ktorého je pre ich spoločnosť extrémne problematické zohnať kvalitných a kvalifikovaných zamestnancov. „Dokonca to vyzerá, že úroveň absolventov stredných škôl ešte stále klesá. Potrebovali by sme ešte kvalitných chladiarov a elektrikárov,“ konštatoval s tým, že pracujú iba s kmeňovými zamestnancami a každý zamestnanec má zmluvu na dobu neurčitú. „Aj tak však nemôžeme v súčasnosti získať dostatočný počet zamestnancov potrebných pre ďalší rozvoj firmy,“ uzavrel riaditeľ firmy založenej v roku 1992.

Odporúčané články

Záujem domácností o dotáciu na slnečné kolektory neutícha Slovensko a Česko spojí nová inteligentná elektrická sieť

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezident Trump sa vyjadril k fotografii utopeného migranta s dcérkou Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Video: Obytný dom vo Viedni zničil výbuch plynu, zrútilo sa niekoľko podlaží (aktualizované) Šatan berie funkciu prezidenta SZĽH ako záväzok, teší ho silný mandát Americký minister obrany varoval Turecko pred sankciami, ak kúpi ruský systém S-400 Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bez hanby napíšu výmysel, ostro sa ohradil Matovič k správe o kandidatúre Kušnírovej

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X