Slovnaft si úvod tohto roka pochvaľuje

Slovnaft stanica čerpacia benzínová pumpa
Ilustračné foto. Slovnaft

Bratislavská rafinéria dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka čistý zisk 17 miliónov eur. V minulom roku za prvé tri mesiace spoločnosť pritom zaznamenala stratu 9 miliónov eur.

Bratislavskej rafinérii Slovnaft sa začiatkom roka darilo. Skupina dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka čistý zisk 17 miliónov eur, čo je najlepší výsledok v úvode roka za posledné tri roky. V minulom roku za prvé tri mesiace spoločnosť zaznamenala stratu 9 miliónov eur. Podnik pripisuje zlepšenie výsledkov najmä priaznivému vývoju petrochemickej marže v kombinácii s nárastom dopytu po ropných produktov. Skupina Slovnaft v sledovanom období dosiahla tržby na úrovni 798 miliónov eur.

Priaznivé marže

„Využili sme situáciu na trhu s priaznivými petrochemickými maržami a vďaka maximalizovanej výrobe, a tiež oživenému dopytu po ropných produktoch na domácom a hlavných zahraničných trhoch sme dosiahli najlepší hospodársky výsledok za prvý kvartál od roku 2013. Dopyt po našej produkcii bol podporený nižšími cenami výrobkov, zatiaľ čo pokles cien vstupných surovín pozitívne ovplyvnil naše výrobné náklady,“ okomentoval dosiahnuté výsledky predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Investovali do polyetylénu

Celkové kapitálové výdavky Slovnaftu v prvom štvrťroku dosiahli 24 miliónov eur, čo bolo zhruba na úrovni vlaňajška. Do oblasti petrochémie, najmä na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4, smerovali v úvode roka investície v objeme 17,1 milióna eur.

Nárast petrochemickej produkcie

V prvom štvrťroku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 1,45 milióna ton ropy, čo bolo zhruba na úrovni rovnakého obdobia minulého roka. Výroba automobilových benzínov za prvé tri mesiace roka medziročne stúpla o 16 % na 335 tisíc ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 3 % na 727 tisíc ton. „Výrazný medziročný nárast o 29 % na 97 tisíc ton vykázala produkcia petrochemických výrobkov. Tie pritom zaznamenali v úvode roka nárast marží na medzinárodných trhoch až o 64 %,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Darilo sa doma aj v zahraničí

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy a ďalších surovín v prvom kvartáli sa medziročne zvýšil o 8 % na 1,4 milióna ton. Z tohto objemu tri štvrtiny smerovali na export. „Predaj na zahraničných trhoch vzrástol o 9 % na 1,06 milióna ton, predaj na domácom trhu sa zvýšil o 6 % na 343 tisíc ton,“ konštatoval Molnár.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ku koncu marca tohto roka spoločnosť prevádzkovala 213 čerpacích staníc na území Slovenska. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovnaft