Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov SITA
28. 12. 2014 15:01 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Smer chce ovládnuť investície na Gabčíkove, tvrdí Miškov

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov vyzýva štát, aby na generálnu opravu Vodnej elektrárni Gabčíkovo vypísal medzinárodný tender.

Minister životného prostredia Peter Žiga vypovedal zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo hlavne preto, aby nominanti strany Smer dostali pod kontrolu plánované investície na vodnej elektrárni, tvrdí nezaradený poslanec Juraj Miškov. Najdôležitejšou z týchto investícií je podľa Miškova generálna oprava gabčíkovských turbín, ktorá je rozpočtovaná na 80 miliónov eur. Štát by mal podľa neho na rekonštrukciu gabčíkovských turbín vyhlásiť medzinárodný tender.

Vyrieši to medzinárodný tender?

„Medzinárodná súťaž s nediskriminačnými podmienkami na generálnu rekonštrukciu turbín je jedinou cestou ako zabrániť plytvaniu peniazmi daňových poplatníkov,“ vyhlásil Miškov. Podľa neho sú v Európe najmenej tri až štyri firmy, ktoré takúto opravu dokážu zabezpečiť. „Premiér Robert Fico by mal osobne zaručiť transparentný priebeh medzinárodnej súťaže, ktorý povedie k najlepšej cene. Inak sa potvrdí, že snaha zarobiť na rekonštrukcii bola jediným motívom ovládnutia Gabčíkova,“ dodal. „V televíznej diskusii v Slovenskej televízii som priamo vyzval ministra Žigu, aby dal verejný prísľub, že ak na jeho postup Slovenská republika doplatí, uhradí vzniknuté škody z vlastného vrecka. Minister Žiga odmietol dať takýto verejný prísľub. Aj to je dôvod, prečo súčasná vláda nepodporuje schválenie zákona o zodpovednosti politikov za škody,“ myslí si Miškov.

Vypovedanie zmluvy

Vláda sa rozhodla vypovedať zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami začiatkom decembra. Štát by mal definitívne prevziať gabčíkovskú elektráreň do vlastných rúk začiatkom marca budúceho roka. Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz je na súdoch v tejto veci celkovo viac ako dvanásť sporov.

Odporúčané články

Slovenské elektrárne obvinenia v kauze Gabčíkovo odmietajú Podarí sa elektrárňam odtajniť v kauze Gabčíkovo dokumenty?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X