Sociálni partneri budú mimoriadne rokovať o cenách energií, rokovania sa zúčastnil aj Heger

ZHROMAŽDENIE: Veľké jarné upratovanie
Premiér SR Eduard Heger. Foto: SITA/Martin Medňanský

Hospodárska a sociálna rada SR bude mimoriadne zasadať na tému cien a dostupnosti energií. Sociálni partneri sa na tom zhodli na pondelňajšom rokovaní. To navštívil aj premiér Eduard Heger. Tripartita sa pritom na svojom 19. zasadnutí venovala návrhom zákonov, ktoré predložili rezorty vnútra, hospodárstva, informatizácie aj životného prostredia.

Sociálni partneri okrem iného schválili zvýšenie hodinovej sadzby osobnej asistencie a peňažného príspevku na opatrovanie. Minister práce, sociálnych veci a rodiny Milan Krajniak informoval o priebehu legislatívneho procesu v súvislosti s dvojtýždňovou platenou otcovskou dovolenkou, materiál by mal byť predložený na najbližšie rokovanie vlády. Členovia tripartity hovorili aj o potrebe podporiť potravinársky priemysel a integráciu odídencov z Ukrajiny.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy požiadala o informácie o procese rozhodovania pri podpore v čase skrátenej práce, tzv. Kurzarbeite. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny totiž v rámci správneho konania žiada o predloženie dokladov preukazujúcich existenciu a vplyv vonkajšieho faktora. Ak ich žiadateľ nepredloží hneď k žiadosti, ústredie si ich vypýta dodatočne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny