ŠPECIÁL: Ako šetriť s energiami cez sviatky a zimné dovolenky?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
žiarovka elektrina
Ilustračné foto

Z pohľadu spotreby elektrickej energie a plynu, a takisto ich hospodárneho využitia, sú Vianoce trochu netypickým obdobím.

Vianočné a novoročné sviatky nepredstavujú len zhon, následnú pohodu a zaslúžený oddych, ale aj míňanie viac energií ako počas ostatných dní. Veľa slovenských domácností taktiež robí pri energiách chyby, keď odchádza na dovolenku. S energetikmi sme sa pozreli na to, ako cez sviatky alebo počas dovolenky neminúť zbytočne veľa energií. Stále totiž platí, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa neminie.

Vykurujete aj pri varení

Z pohľadu spotreby elektrickej energie a plynu, a takisto ich hospodárneho využitia, sú Vianoce trochu netypickým obdobím. Aj keď podľa hovorkyne Stredoslovenskej energetiky Michaely Krivej nemožno povedať, že ide o extrémne či mimoriadne zmeny v spotrebiteľskom správaní. „Iste, vo vianočnom období trávime viac času doma s rodinou, s priateľmi. Prípravy na sviatky znamenajú, že sa napríklad varí a najmä pečie viac ako po zvyšok roka. Na druhej strane, práve v tomto čase mnoho rodín odchádza, aby si sviatočný čas užili s príbuznými v inom kúte krajiny či na lyžovačke,“ dodala Krivá.

Domácnosti by mali mať na pamäti stále platné a univerzálne princípy úspor v zimnom období. „Napríklad ten, že krátkym intenzívnym vetraním nielenže vymeníme vzduch v interiéri lepšie ako celodennou mikroventiláciou, ale zabránime aj únikom tepla. Keďže vykurovacia sezóna je v plnom prúde, vezmime tiež do úvahy fakt, že sporák i rúra sú pri varení a pečení naozaj významným zdrojom tepla, vďaka čomu môžeme znížiť výkon radiátorov v kuchyni,“ povedala Krivá.

Všade samé svetielka

Stredoslovenskí energetici radia domácnostiam, aby napríklad vypínali hlavné osvetlenia v miestnostiach, kde nám už svieti stromček a iné vianočné dekorácie. „Účet za elektrinu nebude zbytočne rásť a odmenou nám bude čarovná atmosféra,“ myslí si Krivá. Domácnosti by mali podľa nej taktiež využiť počasie vonku. Počasie s nízkymi a mínusovými teplotami totiž nahráva krátkodobému skladovaniu potravín vonku a môžeme ho využiť aj na to, aby sme povedzme odmrazili mrazničku. „Vedeli ste, že už 5 milimetrová námraza zvyšuje spotrebu mrazničky o 30 percent?“ upozornila Krivá.

Pre tých, ktorí počas sviatkov opúšťajú svoju domácnosť na dlhší čas, by malo byť zas samozrejmosťou zníženie výkonu vykurovania na bezpečné minimum a tiež úplné vypnutie elektrických spotrebičov pri odchode z domova, aby nezostávali v režime stand-by.

Kúrenie úplne nevypínajte

Plynári so Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) upozorňujú, aby sme pri odchode na dlhšiu dovolenku v zimnom období, teda počas vykurovacej sezóny, kúrenie úplne nevypínali. Vykúrenie izieb po návrate z dovolenky by nás totiž stálo viac ako pomalé temperovanie. Taktiež by sme nemali vypínať ani prívod plynu, ani elektrický istič. „Plynový kotol, zabezpečujúci teplo obydlia totiž potrebuje pre svoju činnosť obe energie,“ uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta, ktorý taktiež odporúča domácnostiam, aby nenechávali elektroniku v pohotovostnom režime. „Všetky spotrebiče je potrebné od siete odpojiť nielen kvôli úspore nákladov na energie, ale aj kvôli bezpečnosti. Typickým príkladom je televízor, hifi systém, set top box, dvd prehrávač, kávovar či nabíjačka na telefón. Určite odporúčame vytiahnuť zo zásuvky aj všetky nabíjačky,“ dodal.

Uzavrieť prívody vody

Najväčší plynárenský podnik taktiež odporúča domácnostiam, aby pred odchodom na dovolenku uzavreli prívod teplej a aj studenej vody. „Kvapkajúce kohútiky či nebodaj vytopenie vedia značne znepríjemniť život nielen vám, ale aj vašim susedom,“ upozornil Šebesta. Okrem elektroniky odporúčajú plynári nezabudnúť skontrolovať aj ostatné spotrebiče hlavne elektrický sporák a rúru. „Tieto je dobré tiež vypnúť, najlepšie pomocou ističa. A samozrejme nezabudnite vypnúť všetky svetlá a lampy,“ konštatoval Šebesta s tým, že pri elektrických ohrievačoch vody (bojler) je dobré znížiť nastavenie teploty na 5 až 10 °C alebo ho úplne vypnúť.

Vymeňte žiarovky

Hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová taktiež upozorňuje na správne vetranie. „Vianoce sú časom kedy sa stretáva celá rodina. V jednej miestnosti počas návštev a osláv sa stretne viac ľudí a častejšie sa vetrá. Chybou je však vetrať pootvoreným oknom celý deň alebo večer, odporúča sa vetrať nárazovo. V zime všeobecne najväčším faktorom úspory je kúrenie, ktoré by malo byť vyregulované,“ uviedla Dobošová. Počas Vianoc je dlhšie tma, čiže sa viac svieti. Podľa Západoslovenských energetikov je tak ideálny čas na výmenu starých žiaroviek za úspornejšie LED žiarovky.

Osvetlený dom stojí dve eurá na deň

Domácnosti by si mali uvedomiť, že každá paráda stojí nejaké peniaze. Platí to aj pri vianočných osvetleniach. „Osvetlenie malého vianočného stromčeka je naozaj centová záležitosť. Ak bude svietiť jeden mesiac, zaplatí domácnosť viac o približne 30 centov, pri väčšom stromčeku je to navyše približne 5 eur. Osvetlenie väčšieho rodinného domu vyjde na približne 2 eurá na deň,“ konštatovala Dobošová.

Pozor na preventívky

Spoločnosť innogy Slovensko upozorňuje ľudí na preventívnu prehliadku svojich kotlov. „Nečistoty vo výmenníku môžu zvýšiť spotrebu až o 25 percent,“ upozorňuje hovorkyňa innogy Slovensko Katarína Šulíková. Ak chcú domácnosti ušetriť na energiách taktiež by mali zatepliť potrubia, staré okná vymeniť za nové, skrátiť záclony nad radiátormi. V neposlednom rade by mali mať domácnosti na mysli, aby neprekurovali svoje domovy. „Znížením požadovanej teploty už o 1°C sa dá ušetriť približne 5 až 6 % nákladov na vykurovanie,“ uzavrela Šulíková, ktorá odporučila zákazníkom, ktorí chcú šetriť rozumne, efektívne a pritom si zachovať svoj komfort, aby sa obrátili na ich innogy Expertov.

Šesť tipov innogy Expertov:

  1. Vykurovanie – využívajte inteligentnú zónovú reguláciu a ovládajte vykurovanie v každej izbe samostatne a znížením požadovanej teploty o 3°C počas toho keď ste v práci, môžete ušetriť cca 12 % nákladov na vykurovanie. Zároveň už nikdy nebudete kúriť zbytočne, lebo vaše kúrenie bude dostupné cez mobil s hocikadiaľ na svete.
  2. Osvetlenie – vymeňte klasické žiarovky za LEDky. LEDky sa oplatia hlavne pri dlhšom svietení (viac ako 3 hodiny denne), napr. v obývačke či v kuchyni, teda tam, kde sa rodina zdržuje najdlhšie. Správnym výberom je možné ušetriť až 90 % energie na svietenie. Priemerná navrhnutá ročná úspora na svietení u našich zákazníkov je 41,78 eur. Ak zákazníci ešte nevyužívajú LED osvetlenie, zima je najvhodnejší čas, keďže denného svetla je menej.
  3. Pohotovostný režim spotrebičov – eliminujte nadbytočnú spotrebu energie, v čase keď ich nevyužívate. Aj vďaka takejto maličkosti môžete ušetriť v rámci rodinného rozpočtu nemalé peniaze. Určite to zákazníci ocenia aj počas vianočných sviatkov, keďže ich často trávia mimo domu.
  4. Sprchovanie – vymeňte sprchovacie ružice za úsporné, s nižším prietokom. Môžete ušetriť aj 1/2 spotrebovanej vody pri sprchovaní. Priemerná navrhnutá ročná úspora na sprchovaní u našich zákazníkov je 85,12 eur. Navyše sa šetrí aj energia spotrebovaná na ohrev vody – keďže cez úspornú hlavicu pretečie menej vody, menej vody sa ohrieva.
  5. Predlžovať životnosť spotrebičov (práčka, umývačka riadu, vodovodná batéria) pomáha aj vodný filter. Zabraňuje totiž usádzaniu vodného kameňa v spotrebičoch. Vodný kameň poškodzuje domáce spotrebiče, znižuje ich životnosť a výkon. Uvedomte si, že až 82 % okresov na Slovensku má tvrdú vodu.
  6. Úspora vody v domácnosti sa netýka len obmedzenia samotnej spotreby, ale aj energie spotrebovanej na jej ohrev. Po prvé môžete znížiť teplotu, na ktorú ohrievate vodu v čase keď ju nevyužívate. Zníženie teploty počas dňa predstavuje výraznú úsporu a zároveň zachováva váš doterajší komfort pri sprchovaní či umývaní riadu, keďže s novým, inteligentným ohrievačom vody viete nastaviť kedy teplú vodu potrebujete. Môžete tak znížiť výdavky na ohrev teplej vody až o 25 % v porovnaní s bežným ohrievačom. Inteligentný ohrievač vody (bojler) sa navyše nezanáša vodným kameňom a má dlhú životnosť.

Rady ZSE, vďaka ktorým sa dá ušetriť na elektrickej energii v domácnosti bez výrazných investícií:

Nenechávajte TV, počítač v tzv. stand by režime. Konkrétny príklad – ak denne pozeráme TV 3 hodiny (40 palcový prijímač), je celková ročná spotreba 10 eur. Pri úplnom vypínaní TV (nie standby režim) sa dá z týchto nákladov ušetriť 0,60 eur.

Úsporné osvetlenie: Konkrétny príklad: Ak svietite denne od 18:00 do 23:00 a namiesto obyčajnej  100 W žiarovky používate úspornú LED žiarovku, je úspora až 24 eur ročne.

Elektrická rúra: otváraním dvierok počas pečenia sa stráca 20 % tepla, predhrievanie pred pečením spotrebuje až 17 % energie (odporúčame rúru vypnúť 10 minút pred ukončením pečenia – ušetríte 3 eurá ročne).

Chladnička s mrazničkou: Podiel chladničky a mrazničky na celkovej spotrebe domácnosti predstavuje až 26 %. Potraviny, ktoré sa vkladajú do chladničky a mrazničky by mali byť vychladené; neodporúča sa časté otváranie dverí, pretože z chladničky a mrazničky tak uniká zbytočne veľa chladu. Konkrétny príklad: Väčšia chladnička s mrazničkou v energetickej triede A+ má ročnú spotrebu do 40 eur. Námraza môže zvýšiť spotrebu až o 100 % a definitívne poškodiť chladiaci okruh.

Rýchlovarná kanvica: Treba myslieť na pravidelné odstraňovanie vodného kameňa v kanvici. Nevyčistenie má za následok zvýšenú spotrebu a dlhší čas varenia. Priemerná spotreba za rok je 12 eur (pri pustení 2 x za deň )

Žehlenie: Neodporúčame žehliť veľmi vlhkú alebo presušenú bielizeň. Ušetríte tak až 40 % energie (náklady na žehlenie nie sú pritom zanedbateľné – ak žehlíte 3 hodiny za týždeň, ročná spotreba je 72 eur).

Okná: Otvorené okná zvyšujú spotrebu na vykurovanie. Ak by sme napríklad nechali v jednej miestnosti pootvorené jedno okno počas celého roka, náklady na kúrenie by mohli narásť až o 300 eur.

Kúrenie: Riadenie teploty počas dňa pomocou termostatických hlavíc v miestnosti vie ušetriť štvrtinu  nákladov – v miestnosti v zateplenom dome sa dá takto ušetriť ročne cca 45 eur.

Klimatizácia: Ak používate klimatizáciu, pozatvárajte všetky okná aby do miestnosti neprenikal teplý vzduch, kvôli ktorému musí klimatizácia nepretržite chladiť. Vhodné je takisto zatiahnuť všetky žalúzie, ktoré chránia miestnosť pred slnečným žiarením. Rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty by nemal presahovať 6 °C. Klimatizácia ma ročnú spotrebu 35 eur pri nepretržitej prevádzke počas celého leta.

Niekoľko praktických rád od SPP, ktorými môžeme dosiahnuť výrazné úspory energie v bytoch:

  • izolovanie výklenkov radiátorov – vložte do úzkej medzery medzi radiátor a stenu reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti. Ak je radiátor uložený vo výklenku, hrúbka vonkajšej steny sa tu významne zmenšuje a teplo tadiaľ uniká veľmi rýchlo von. Nezabúdajte však na to, že v blízkosti radiátora by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré bránia cirkulácii vzduchu, napríklad posteľ, skriňa či dlhá záclona alebo záves. Výraznú úsporu dosiahnete aj vhodným výberom dodávateľa energií.
  • vetranie – otváranie okien dvakrát denne na krátky čas je oveľa efektívnejšie ako dlhé vetranie s pootvoreným oknom. Čím je vonku chladnejšie, tým bude čas vetrania kratší, pretože výmena vzduchu prebehne rýchlejšie.
  • záclony – záclony, ktoré zakrývajú radiátor, bránia šíreniu tepla do miestnosti. Jej najvhodnejšia dĺžka je po parapetnú dosku. Samozrejme netreba skrývať radiátor ani za rôzne kusy nábytku, pretože nábytok bráni šíreniu tepla rovnako ako dlhé záclony.
  • používajte závesy a rolety – a hneď, ako sa zotmie, zatiahnite ich. Ak nezakrývajú radiátor, znížia sa straty teplom dosť významne.
  • neprekurujte miestnosti –  každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená 6 % úsporu nákladov na teplo. V kuchyni, obývačke, spálni, pracovni a v detskej izbe by malo byť 20°C. 24°C je potrebných len v kúpelni. Na chodbe vystačíte s 16°C.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie InnogySPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika