ŠPECIÁL: Na energiách sa dá ušetriť aj počas zimy. Ako na to?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ceny energií
Foto: ilustračné, Thinkstock

Na celom Slovensku už svoje obydlia vykurujeme. Práve vykurovanie je pre domácnosti najvyššou položkou v zimných mesiacoch. Ak chceme ušetriť aj počas zimy, nemali by sme podľa energetikov svoje domovy prekurovať.

Zníženie teploty o 1°C znamená úsporu 6 % energie na vykurovanie. S najväčšími dodávateľmi energií sme sa pozreli na to, aké chyby počas zimy robíme, a na čom by sme vedeli ušetriť.

Správna regulácia vykurovania

Najväčší dodávateľ energií Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je presvedčený, že veľký význam má správna regulácia vykurovania. „Tá reaguje automaticky nielen na vonkajšiu teplotu, ale aj na nami nastavenú teplotu v interiéri,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Ideálne je mať nastavenú reguláciu kúrenia v každej miestnosti, buď termostatmi, alebo termostatickými hlavicami. „Riadením teploty počas dňa pomocou termostatických hlavíc v miestnosti sa dá ušetriť štvrtina nákladov,“ upozornila hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Energetici neodporúčajú pri odchode z domu vypínať kúrenie na príliš nízku teplotu, a pri návrate ho opätovne spúšťať. Ako totiž vysvetlila Dobošová, práve pri takomto nárazovom nábehu kúrenia dochádza k vyššej spotrebe energie. Lepšie je aj počas neprítomnosti temperovať na rozumnú nízku teplotu.

Rady pre úsporu energie v bytoch

  • izolovanie výklenkov radiátorov – vložte do úzkej medzery medzi radiátor a stenu reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti. V blízkosti radiátora by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré bránia cirkulácii vzduchu, napríklad posteľ, skriňa či dlhá záclona alebo záves. Výraznú úsporu dosiahnete aj vhodným výberom dodávateľa energií.
  • vetranie – otváranie okien dvakrát denne na krátky čas je oveľa efektívnejšie ako dlhé vetranie s pootvoreným oknom. Čím je vonku chladnejšie, tým bude čas vetrania kratší, pretože výmena vzduchu prebehne rýchlejšie.
  • záclony – záclony, ktoré zakrývajú radiátor, bránia šíreniu tepla do miestnosti. Jej najvhodnejšia dĺžka je po parapetnú dosku. Radiátor netreba skrývať ani za rôzne kusy nábytku.
  • používajte závesy a rolety – a hneď, ako sa zotmie, zatiahnite ich. Ak nezakrývajú radiátor, znížia sa straty teplom dosť významne.
  • neprekurujte miestnosti –  každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená 6% úsporu nákladov na teplo. V kuchyni, obývačke, spálni, pracovni a v detskej izbe by malo byť 20°C. 24°C je potrebných len v kúpeľni. Na chodbe vystačíte s 16°C.

Zdroj: SPP

Revízia kotla

Zákazníci často podľa Východoslovenskej energetiky (VSE) zabúdajú na revíziu kotla. Pritom pravidelný ročný servis je zárukou toho, že celú zimu im bude kotol fungovať bez problémov. Zároveň je teraz ideálny čas zamyslieť sa nad výmenou kotla

„Výmenou nového kotla za starý môžu zákazníci ušetriť a dosiahnuť 10-percentnú úsporu zemného plynu,“ povedala hovorkyňa VSE Andrea Danihelová, podľa ktorej v súčasnosti už nie je problém kúpiť nový kotol aj na splátky.

Pozor na správne osvetlenie

Okrem vykurovania by si mali domácnosti pri šetrení s energiami dávať pozor aj na správne osvetlenie. Východoslovenskí energetici radia vymeniť klasické žiarovky za LED-ky.

Tie sa oplatia hlavne pri dlhšom svietení – viac ako tri hodiny denne -, napríklad v obývačke či v kuchyni. Teda tam, kde sa rodina zdržuje najdlhšie, alebo kde počas home officu pracujete.

„Správnym výberom je možné ušetriť až 90 % energie na svietenie. Ak zákazníci ešte nevyužívajú LED osvetlenie, je najvhodnejší čas na výmenu, keďže denného svetla je stále menej,“ konštatovala Danihelová.

Ako usporiť energie v kuchyni

  • používať pri varení pokrievky, ak sa dá, tak tlakový hrniec
  • neotvárať rúru počas pečenia
  • skladovať jedlo na balkóne
  • odmraziť v tomto období mrazničku

Zdroj: SPP

Ako správne vetrať?

Pri šetrení energií je potrebné tiež vedieť, ako správne vetrať. V zime energetici odporúčajú vetrať krátko, no intenzívne.

V období od januára do februára sa odporúča vetrať 4 až 6 minút a na jar v marci a v apríli 10 až 12 minút.

„Zároveň môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu a dosiahnete tak nižšiu spotrebu energie na vykurovanie až o 10 až 15 %,“ dodala hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá.

Pohotovostný režim spotrebičov

Domácnosti môžu ušetriť aj pri vypínaní pohotovostného režimu spotrebičov, ktoré dlhšie nevyužívajú. Oplatí sa zo zásuvky vytiahnuť napríklad aj nabíjačku na telefón.

„Aj vďaka takejto maličkosti ako je pohotovostný režim môžete ušetriť v rámci rodinného rozpočtu nemalé peniaze,“ radí Danihelová. Zákazníkom môžu v tomto pomôcť aj zásuvky na diaľkové ovládanie.

Pozor na spotrebu vody 

Úspora vody v domácnosti sa netýka len obmedzenia samotnej spotreby, ale aj energie spotrebovanej na jej ohrev. Domácnosti môžu znížiť teplotu, na ktorú ohrievajú vodu v čase, keď ju nevyužívajú.

Zníženie teploty počas dňa predstavuje výraznú úsporu a zároveň zachováva váš doterajší komfort pri sprchovaní či umývaní riadu. Potrebujete si však zabezpečiť inteligentný ohrievač vody, na ktorom si viete nastaviť kedy teplú vodu potrebujete.

„Môžete tak znížiť výdavky na ohrev teplej vody až o 25 % v porovnaní s bežným ohrievačom. Inteligentný ohrievač vody (bojler) sa navyše nezanáša vodným kameňom a má dlhú životnosť,“ konštatovala Danihelová.

Zimné dovolenky

V zimnom období väčšina z nás odchádza na viac dní na dovolenku. Aj keď počas tohtoročných sviatkoch to pre koronakrízu nebude také samozrejmé. Ak sa však počas vykurovacej sezóny vyberiete mimo domov, neodporúčame vypínať prívod plynu ani elektriny.

„Plynový kotol, zabezpečujúci teplo obydlia totiž potrebuje pre svoju činnosť obe energie,“ upozorňuje Šebesta.

Plynári odporúčajú ponechať plynový kotol, alebo iný zdroj tepla, zapnutý s tým, že prostredníctvom termostatu navolíme režim „dovolenka“, alebo manuálne znížime požadovanú teplotu v referenčnej miestnosti na napríklad 15°C.

Ohrev teplej vody sa odporúča vypnúť úplne. „V prípade, že je pre vaše bývanie dodávané teplo diaľkovo z iného zdroja, znížte požadovanú teplotu v miestnostiach prostredníctvom termostatických ventilov na nižšiu hodnotu,“ dodal Šebesta.

Pred odchodom na dovolenku odporúčajú plynári tiež uzavrieť prívod teplej a aj studenej vody. Kvapkajúce kohútiky či vytopenie vedia totiž  znepríjemniť život nielen vám, ale aj susedom.

Zásady pre úsporu energie

  • neprekurujte miestnosti, znížením teploty v miestnosti o 1 °C dosiahnete asi 6 % úsporu energie,
  • vetrajte krátko a intenzívne,
  • zvýšte vlhkosť vzduchu a dosiahnete tak nižšiu spotrebu energie na vykurovanie až o 10-15 %,
  • zaťahujte závesy, rolety, žalúzie, ktoré však nesmú presahovať cez vykurovacie telesá,
  • namontujte termostatické ventily na radiátory, ktoré umožňujú automatickú reguláciu teploty v miestnosti, a ušetrite 10 až 15 % energie,
  • znížte teplotu počas vašej neprítomnosti, ani pri dlhšej neprítomnosti kúrenie nevypínajte celkom, ale zachovajte temperovanie miestností,
  • použite reflexné fólie, ktoré nasmerujú teplo do miestnosti, nebudete tak vyhrievať stenu za vykurovacím telesom,
  • dajte si pravidelne prekontrolovať a nastaviť vykurovací systém odborníkom,
  • vhodne umiestnite zdroje tepla, pokiaľ možno pod okno, teplo stúpa nahor a mieša sa so studeným vzduchom, čím dochádza k samovoľnej cirkulácii vzduchu v miestnosti.

Zdroj: Stredoslovenská energetika

Nájdite úniky vzduchu

Prievany sú jednou z najväčších príčin zbytočného čerpania energií vo vašej domácnosti, a ak sa ich čím skôr zbavíte, môžete ušetriť podľa stredoslovenských energetikov od 5 do 30 % ročných nákladov na energiu.

Radia, ako ich efektívne nájsť. Treba zatvoriť všetky okná a vchodové dvere, nechať otvorené len vnútorné dvere. Potom zapáliť vonnú tyčinku a prejsť s ňou okolo okrajov bežných únikových miest.

Teda elektrické zásuvky, vypínače, okenné rámy, vetracie otvory a viac-menej všade, kde sa prelínajú dva rôzne materiály. „Kdekoľvek bude dym uchádzať, tam máte nedostatočnú izoláciu,“ dodáva Krivá.

V bytoch uniká až 40 % tepla cez okná, preto nahraďte okná s dvojitým zasklením izotermickými oknami, čo v konečnom dôsledku zníži stratu tepla o približne 50 %.

V domoch platí rovnaké odporúčanie v rámci okien, ktoré spolu so stenami spôsobujú únik tepla od 20 až 35 %. Pozornosť si zaslúži aj strecha, keďže v rodinných domoch prepustí až 30 % tepla.

Všetko treba správne nastaviť

Domácnosti by mali podľa západoslovenských energetikov prioritne nastaviť najvhodnejší typ vykurovania. Či už sa rozhodne pre plynové, elektrické alebo stále populárnejšie tepelné čerpadlá.

S tým podľa Dobošovej súvisí nastavenie správnej sadzby pre typ odberu pre konkrétny typ domácnosti. Každá domácnosť by si mala preveriť potrebu veľkosti hlavného ističa. „Častokrát sú ističe predimenzované a zákazník zbytočne platí za kapacitu v sieti, ktorú nevyužíva,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea DanihelováMichaela DobošováMichaela KriváOndrej Šebesta
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Energia