Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. David Castillo/FreeDigitalPhotos.net
30. 04. 2014 8:13 Špeciál od SITA

ŠPECIÁL: Tradiční dodávatelia sa do iných regiónov nehrnú

Aj keď je trh s energiami liberalizovaný, tradiční distribútori elektriny sa do nových regiónov príliš nehrnú. Alternatívni dodávatelia bodujú hlavne na západe.

Slovensko sa od nepamäti delilo sa na východ, stred a západ. V podstate to platí aj v súčasnosti a podľa všetkého ešte dlho sa naša krajina na tieto tri regióny deliť bude. Aj z pohľadu dodávok elektriny vznikli tri dodávateľské spoločnosti, ktoré si zákazníkov na Slovensku rozdelili podľa spomínaného historického kľúča. A tak nám v Bratislave vznikla firma Západoslovenská energetika (ZSE), v Žiline Stredoslovenská energetika (SSE) a v Košiciach Východoslovenská energetika (VSE). Je jasné, ktorá firma nad ktorým regiónom vládla a vlastne doteraz vládne. Podľa všetkého sa im v prípade dodávok elektriny pre domácnosti ani veľmi nechce svoj historicky daný región opúšťať a „ukradnúť“ tak nejakého odberateľa z tejto kategórie inému tradičnému dodávateľovi. Ako keby medzi nimi existovala „tichá dohoda“ o udržaní si svojho postavenia na „svojom“ území. Aj keď netreba zabúdať, že udržať si dominantné postavenie a to aj v otázke dodávok energií, nie je na Slovensku až tak ťažké. Slováci sú dosť konzervatívny národ a meniť niečo vžité nemáme vo zvyku.

Priznali svoju dominanciu

Trh s dodávkami elektriny:

Trh s elektrinou v podmienkach Slovenskej republiky je de-facto i de-jure liberalizovaný a otvorený od roku 2007. V roku 2012 trh s elektrinou v Slovenskej republike (ďalej len „SR“) pokračoval v rastúcom trende v oblasti dodávok elektriny. Možnosť zmeniť svojho doterajšieho dodávateľa elektriny a vybrať si nového dodávateľa elektriny využilo viac ako 57 tisíc domác-ností. Popri tradičných dodávateľoch elektriny, spoločnosti ZSE Energia, a.s., Stredoslovenská energetika, a.s. a Východoslovenská energetika a.s., pôsobilo na trhu s elektrinou ďalších 152 dodávateľov elektriny.

Zdroj: ÚRSO

Východoslováci z Východoslovenskej energetiky sa netaja tým, že najviac zákazníkov majú na východnom Slovensku, teda na území kde pôsobí jej dcérska distribučná spoločnosť VSD. Čo je z historického hľadiska aj logické. Ako uviedla pre náš portál špecialistka pre komunikáciu VSE Katarína Šulíková, ich firma dodáva elektrinu do všetkých regiónov Slovenska. Mimo svojho regiónu sú však pri dodávkach elektriny úspešní najmä v segmente firemných zákazníkov. Podľa K. Šulíkovej, podnik nikomu nebráni, aby si ich vybral za dodávateľa elektriny. „Slovenský trh s energiami je liberalizovaný. Všetci dodávatelia energií môžu ponúkať svoje produkty a služby zákazníkom z celého Slovenska. Respektíve zákazníci si môžu vybrať dodávateľa, ktorý im najviac vyhovuje,“ dodáva K. Šulíková. Na otázku, či sa dá dnes ešte hovoriť, že SSE ovláda stred Slovenska, ZSE západ a VSE východ Slovenska zopakovala, že VSE má stále najviac zákazníkov na distribučnom území VSD.

Stredoslovenská energetika deklaruje, že je aktívna na celom Slovensku. Hovorkyňa SSE Jana Bolibruchová však priznáva, že najviac zákazníkov majú stále v regióne stredného Slovenska. Aj Stredoslováci hľadajú v iných regiónoch najmä firemných zákazníkov. „Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zákazníkov zo segmentu domácnosti máme takmer výhradne v našom domovskom regióne. S rastúcou veľkosťou firemných zákazníkov sa však podiel dodávky zvyšuje aj mimo tohto regiónu,“ dodáva J. Bolibruchová. Existenciu nejakej „tichej dohody“ medzi tradičnými dodávateľmi odmieta. „Konkurenčný boj je prítomný vo všetkých zákazníckych segmentoch, a to bez ohľadu na to, či ide o tradičného dodávateľa alebo alternatívneho. Každý dodávateľ by mal zvažovať najmä ekonomické hľadisko. Akvizícia nových klientov je finančne náročná a každý dodávateľ si musí zhodnotiť svoju obchodnú stratégiu. My pripravujeme svoje ponuky pre klientov z celého Slovenska,“ doplnila.

Naša redakcia oslovila s otázkami aj najväčšieho tradičného dodávateľa elektriny, spoločnosť ZSE. Tá sa však k tejto téme nechcela vyjadrovať.

Trh s dodávkami plynu:

V roku 2012 trh s plynom v SR zaznamenal dynamický rast v oblasti dodávok plynu. V kategórii odberateľov plynu v domácnostiach vzrástol počet zmien dodávateľa plynu na šesťnásobok oproti roku 2011. Možnosť zmeniť svojho doterajšieho dodávateľa plynu a vybrať si nového dodávateľa plynu využilo viac ako 131 tisíc domácností, čo predstavuje 11,56 % všetkých domácností. Popri tradičnom dodávateľovi, spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, pôsobilo na trhu s plynom ďalších 22 konkurenčných obchodníkov s plynom.

Zdroj: ÚRSO

Pri plyne je to trochu iné

Pri dodávkach plynu delenie na východné, stredné a západné Slovensko neexistuje. Dodávky mal ešte pred niekoľkými rokmi totiž na starosti len Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Východoslováci predávajú plyn prostredníctvom spoločnosti RWE Gas Slovensko, ktorá patrí do nemeckej skupiny RWE, ktorá vlastní 49-percentný podiel vo VSE. „Najviac zákazníkov z radov domácností má RWE Gas Slovensko na území východného Slovenska. Trvalo rastie aj počet zákazníkov z iných regiónov. Čo sa týka firemných zákazníkov, tak z hľadiska dodaného objemu zemného plynu je úspešnejšia v regiónoch mimo východu krajiny,“ uviedla K. Šulíková. RWE Gas Slovensko je po SPP druhým najväčším dodávateľom plynu na Slovensku.

Podnik SSE začal s dodávkou plynu približne pred troma rokmi. Zákazníkov získava z celého Slovenska. „Pri plyne cielime našu ponuku najmä na neregulované segmenty, to znamená najmä na firemných zákazníkov. Najväčšiu úspešnosť zaznamenávame pri maloodberateľoch a veľkoodberateľoch,“ konštatovala J. Bolibruchová.

Alternatívnym sa darí najmä na západe

Dodávky energií spoločnosti Magna v roku 2014 podľa jednotlivých regiónov Slovenska:

ELEKTRINA:

Západ – 240 546,499 MWh

Východ – 91 895,296 MWh

Stred – 90 120,349 MWh

PLYN:

Západ – 154 349,74 MWh

Východ – 48 744,35 MWh

Stred – 23 630,77 MWh

Zdroj: Manga E.A.

Väčšina oslovených alternatívnych dodávateľov energií uviedlo, že sa im darí získavať zákazníkov najmä na západnom Slovensku. Spoločnosti SPP, ktorá sa zaradila medzi alternatívnych dodávateľov elektriny, sa podarilo uzavrieť takmer 60 tisíc zmlúv na dodávku elektriny. „Najvyšší počet našich zákazníkov v elektrine je z regiónu západného Slovenska, čomu zodpovedá postavenie tohto regiónu ako najväčšej distribučnej oblasti. Najväčšiu skupinu našich zákazníkov tvoria majitelia rodinných domov, ktorí môžu na cenovej výhode získať najviac,“ podotkol hovorca SPP Peter Bednár. „Viac ako polovica našich firemných zákazníkov je na západnom Slovensku. Aj v segmente domácností máme najviac zastúpený región západného Slovenska,“ dodáva hovorkyňa SE Predaj Janka Burdová. Aj keď priznala, že najviac elektriny predávajú na východnom Slovensku, keďže získali svojho najväčšieho odberateľa, spoločnosť U.S. Steel Košice.

Obchodný riaditeľ spoločnosti Energie2 Dávid Vlnka potvrdil, že sa im darí najviac v západoslovenskom regióne, potom nasleduje stredné Slovensko a nakoniec východoslovenský región. „Najviac firemných zákazníkov máme v krajoch ako sú nitriansky , bratislavský, trnavský ,trenčiansky ,žilinský a v segmente domácnosti máme najsilnejšie pôsobenie v bratislavskom, nitrianskom, žilinskom, trenčianskom kraji,“ doplnil D. Vlnka. Aj spoločnosť Magna E.A. dodáva najviac elektriny ako aj plynu na západnom Slovensku.

Odporúčané články

ŠPECIÁL: Z Ukrajiny môžu prísť zlé správy ŠPECIÁL: Tŕnistá cesta za umelo lacným plynom pokračuje

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X