ŠPECIÁL: Zvolené politické strany mysleli aj na energetiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Národná rada SR NR
Národná rada SR. SITA

S najrozsiahlejšou energetickou agendou prichádza do parlamentu strana SaS. Strana Sieť uvažuje, či je potrebné dokončiť dostavbu Mochoviec.

Máme to za sebou. V sobotu sme si zvolili nový parlament. Šancu ukázať ľudu ako viesť našu krajinu má osem politických strán. Pozreli sme sa na to, s akou energetickou agendou prichádzajú. Niekto prišiel s rozpracovaným jasne definovaným energetickým plánom. Niekto sa však zmohol len na oficiálne stanovisko zhrnuté do jednej či do dvoch viet. Pravicové strany volajú po upratovaní na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví SR. Niektoré strany by energetické podniky najradšej predali investorom, iné by zase odkupovali podiely energetických spoločností naspäť do rúk štátu. Našla sa aj politická strana, ktorá sa zamýšľa, či je vôbec potrebné ukončiť dostavbu Atómovej elektrárne Mochovce. Prinášame vám to najzaujímavšie, čo mali politické strany vo svojich volebných programoch.

Strohí socialisti a extrémisti

Ešte stále vládnuca strana a jasný víťaz volieb, strana Smer-SD, si veľkú námahu s volebným programom nedala. Niet sa čomu ani čudovať, veď za ostatné štyri roky vládnutia jednej strany poznáme jej názory na takmer všetky dôležité energetické otázky. Čo sa týka energetickej agendy, strana Smer-SD vo svojich prioritách programu len sucho konštatovala, že posilní energetickú bezpečnosť krajiny. Podobne skúpa k energetickým témam je aj strana Mariána Kotlebu ĽS Naše Slovensko. Tá chce obnoviť energetickú sebestačnosť republiky. „Po prvé musíme navrátiť do rúk národa vodu, elektrinu, pôdu a tiež všetky strategické podniky, ktoré dnes vlastnia cudzie nadnárodné korporácie,“ uviedla strana, ktorú väčšina politológov označila za extrémistickú.

Volajú po lepšej liberalizácii

Energetika na Slovensku je podľa liberálov z SaS v dôsledku desaťročia trvajúceho vplyvu štátu stále jedným z odvetví vyžadujúcich dôslednejšiu liberalizáciu trhu. „Štátne vlastníctvo energetických podnikov vytvorilo v minulosti na trhu mnoho zásadných rozporov a deformácií. Štát ako vlastník by mal presadzovať rozvoj energetických podnikov, no regulátor robil úplný opak. Prvým dôležitým krokom je tak vytvorenie stabilného a transparentného regulačného rámca s naozaj nezávislým rozhodovaním,“ uvádzajú liberáli. Strana chce minimalizovať výdavky na podporné mechanizmy v energetike, ako sú napríklad dotácie, výkupné ceny, výnimky a úľavy. To by malo mať podľa SaS pozitívny vplyv aj na koncové ceny energií.

Privatizačné plány

Liberáli chcú taktiež zamedziť premietaniu politických opatrení a rozhodnutí do cien energií. Postupne ukončiť podporu ťažby uhlia pri výrobe elektriny, „upratať“ netransparentnosť na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví SR, privatizovať Slovenský plynárenský priemysel, urýchliť dostavbu Atómovej elektrárne Mochovce, úplne predať Slovenské elektrárne či prehodnotiť koncepciu výstavby malých vodných elektrární. SaS chce okrem plynární a elektrární predať aj štátne teplárne. V oblasti teplárenstva plánuje druhá najsilnejšia strana upraviť zákon o tepelnej energetike, v ktorom chce zrušiť „neprimerane nadradenú pozíciu centrálneho zásobovania tepla“ voči domácim „kotolničkám“. Liberáli chcú politicky podporiť plynovodný projekt Eastring, výstavbu nových elektrických prenosových trás medzi Slovenskom a Maďarskom. „Nepovolíme výstavbu nového ropovodného prepojenia cez Žitný ostrov. Budeme presadzovať alternatívne trasovanie,“ konštatuje sa vo volebnom programe SaS.

Chcú prepracovať tepelný zákon

Podľa strany OĽaNO najväčšími výzvami súčasnej doby v oblasti energetiky sú energetická bezpečnosť, energetická efektívnosť a energetická chudoba. Tretia najsilnejšia politická strana sa chce čo najskôr sústrediť na prepracovanie zákona o tepelnej energetike tak, aby veľkí teplári nemali doterajšie právo vyjadrovať sa k odpojeniu zákazníkov od centrálneho zásobovania teplom. Obyčajní ľudia chcú taktiež priznať vlastníkom nehnuteľností opakovanú každoročnú náhradu za nútené obmedzenie užívania ich nehnuteľností a užívania ich pozemku v ochrannom pásme, ktorú im vyplatí držiteľ povolenia. „Pripravíme nový reštitučný zákon o energetike pre posilnenie práv vlastníkov pozemkov,“ uvádza sa v programe strany.

Kúpychtiví národniari

Národniari zo Slovenskej národnej strany (SNS) chcú prijať ústavný zákon o ochrane strategických podnikov. Po jeho prípadnom schválení by bola vláda povinná odkúpiť a spravovať majetkové účasti v strategických teda aj energetických spoločností a už nikdy by ich nemohla predať. „Týmto zákonom definitívne určíme hranicu medzi dlhodobým národohospodárskym záujmom všetkých občanov Slovenska a individuálnymi či úzkoskupinovými záujmami, ktoré sa realizujú v rámci súkromného sektora,“ konštatuje SNS vo svojom programe.

Extra daň pre energetikov

Strana Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára taktiež uvažuje nad posilnením vplyvu štátu v strategických podnikoch. Chcú vyhodnocovať záujmy finančných skupín o kúpu podielu v takýchto firmách. Energetické spoločnosti plánuje šiesta najsilnejšia strana zdaniť 50-percentnou daňou. Takúto daň by Kollár vyrúbil aj pre slnečné elektrárne. Extra zdaniť energetické monopoly chcú podľa predvolebných vyjadrení aj SNS či OĽaNO. Strana Sme rodina taktiež sľubuje zabezpečenie maximálnej diverzifikácie energetických zdrojov a prepravy surovín s dôrazom na udržanie Slovenska ako tranzitnej krajiny.

Silný a nezávislý regulátor

Most-Híd volá po existencii silného a skutočne nezávislého regulačného úradu. „V regulačných a kontrolných úradoch treba zabezpečiť skutočnú nezávislosť, čo najviac ich odpolitizovať a zabrániť tomu, aby jedna vláda mohla obsadiť celý úrad svojimi nominantmi,“ uvádza strana vo svojom programe. Slovensko by malo podľa strany Bélu Bugára prehodnotiť veľké investície, ako je napríklad výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „Z verejných zdrojov by sme nedávali peniaze na tieto účely. Samozrejme, nechceme a ani nebudeme brániť žiadnemu súkromnému investorovi v uskutočnení týchto investícií,“ dodáva Most-Híd, ktorý bude v prípadnej vládnej koalícii navrhovať prehodnotenie podnikateľských aktivít štátu. „Štát nemá podnikať, ale vytvárať dobré podnikateľské prostredie. Preto navrhujeme uskutočniť dôsledný audit štátnych aktív a preskúmať možnosti predaja zvyšných podielov štátu okrem prirodzených monopolov ako sú SEPS, železničné trate, podiel v podnikoch Eustream a Transpetrol,“ konštatuje siedma najsilnejšia politická strana.

Možno by zastavili dostavbu Mochoviec

Posledná strana, ktorá sa prebojovala do parlamentu, strana Sieť, je presvedčená, že najprv treba odpolitizovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR. Strana Radoslava Procházku navrhuje, aby každá jednotka elektriny vyrobená z obnoviteľných zdrojov energií bola oslobodená od spotrebnej dane. Sieť sa plánuje pozrieť na ceny elektriny pre malých a veľkých podnikateľov, hovorí o cielenej deregulácii cien energií. Strana chce iniciovať vytvorenie komisie, ktorá by mala zhodnotiť, či sa ešte oplatí dostavať tretí a štvrtý jadrový blok v Mochovciach. „Sieť je pripravená podporiť akékoľvek riešenie, ktoré bude znamenať zamedzenie súčasného plytvania, oslabenia existujúceho klientelizmu, korupcie a nastavenie jasných pravidiel kontroly, a to aj za cenu ukončenia projektu, alebo na druhej strane výrazného posilnenia úlohy štátu na projekte dostavby Atómovej elektrárne Mochovce,“ uzavrela v programe strana Sieť, ktorá by sa rada zamerala aj na vypracovanie legislatívy potrebnej na podporu rozvoja elektromobility na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky