Spoločnosť Nafta by chcela rozbehnúť ťažbu zemného plynu aj pri Trnave, projekt si vyžiada desiatky miliónov eur

Bager, jama, vrt

Zemný plyn by mohla spoločnosť Nafta začať pri Trnave ťažiť o dva až tri roky. V katastrálnom území obce Malženice spoločnosť predpokladá výrazný potenciál, ktorý by mohol postupne zvýšiť domácu ťažbu plynu z aktuálneho 1 % spotreby Slovenskej republiky až na úroveň 10 %.

Spoločnosť plánuje tri prieskumné vrty

V prípade, že povoľovacie procesy pôjdu podľa termínov určených legislatívou, tak zemný plyn by sa mohol ťažiť už o dva až tri roky,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová.

Spoločnosť Nafta spolu so zahraničným partnerom Vermilion Energy zverejnili investičný zámer na overenie uhľovodíkového potenciálu v prieskumnom území Trnava. Nafta s partnerom plánujú realizáciu troch prieskumných vrtov v katastrálnom území Malženice.

Na projekt pôjdu desiatky miliónov eur

Nafta do prieskumných činností investuje okrem svojho dlhoročného know-how aj vlastné finančné prostriedky spolu so spoločnosťou Vermilion Energy. V závislosti od veľkosti projektu môže ísť až o desiatky miliónov eur. Na projekt spoločnosti doposiaľ preinvestovali takmer 9 miliónov eur.

V roku 2017 firmy realizovali 3D seizmický prieskum v regióne Trnava na ploche 250 kilometrov štvorcových. „Na základe vyhodnotenia seizmických dát spoločnosti identifikovali perspektívne vrtné prospekty,“ uzavrela Štecová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Štecová
Firmy a inštitúcie NaftaVermilion Energy