Spoločnosť SPP dosiahla zisk takmer 7 miliónov eur, Sulík chce k plynu primiešavať vodík

Spp
Sídlo Slovenského plynárenského priemyslu. Foto: SITA/Marián Peiger

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) po šiestich rokoch dosiahol zisk na úrovni 6,6 milióna eur. Tržby štátneho podniku sa v minulom roku pritom pohybovali na úrovni 1,2 miliardy eur.

Ako informoval na utorňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, v rokoch 2014 až 2019 dosahoval najväčší dodávateľ energií stratu na úrovniach okolo 100 miliónov eur.

Dúfajú v lepšie výsledky

„Darí sa, a dúfam, že sa bude ďalšie roky ešte viac dariť,“ povedal minister Sulík, ktorý by rád v budúcnosti k plynu v slovenských plynovodoch primiešaval vodík.

Predseda predstavenstva SPP Milan Urban je presvedčený, že nejde o malý zisk. „Keď si pozrieme medziročnú zmenu, tak vidíme, že sa jedná o zmenu 110 miliónov eur. Je to historická zmena hospodárenia v SPP,“ povedal Urban. V roku 2019 zaznamenal štátny dodávateľ energií stratu na úrovni 103 miliónov eur.

Zvýšili aj podiel na trhu dodávok

SPP sa podarilo aj navýšiť svoj trhový podiel na trhu s dodávkami plynu z 53 na 58 percent. „Podarilo sa otočiť trend nášho trhového podielu a strategicky by sme náš podiel udržiavali na úrovni 60 percent,“ dodal Urban. Pri dodávkach elektriny ovláda štátny podnik 6-percentný trhový podiel.

Koronakrízu SPP pocítil pri poklese spotreby plynu pri malých a stredných firmách. Tento pokles bol však podľa Urbana kompenzovaný zvýšenou spotrebou plynu veľkoodberu a domácností. „Plynu sme dodali 30,6 terawatthodiny, čo je asi o 1,3 terawatthodiny viac ako rok predtým,“ konštatoval Urban.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny.

Celkovo využíva dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Od roku 2014 je vlastníkom 100 percent akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan UrbanRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel