Spoločnosti Pozagas sa v skladovaní plynu darilo aj počas pandémie, zisk navýšila o 179 percent

Plyn plynovod
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Nie každá firma dosahovala počas minuloročnej pandémie koronavírusu zlé hospodárske výsledky. Medzi firmy, ktorým sa v minulom roku darilo, patrí aj Pozagas.

Ako vyplýva z údajov zverejnených portálom finstat.sk, spoločnosti Pozagas sa medziročne navýšili tržby o 33 % na 39,83 milióna eur a zisk spoločnosti sa dokonca zvýšil o 179 % na 19,28 milióna eur.

Výhodné trhové podmienky

„Pozitívny výsledok hospodárenia spoločnosti Pozagas za rok 2020 ovplyvnili najmä výhodné trhové podmienky v oblasti skladovania zemného plynu,“ vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová. Prevádzkovateľ podzemných zásobníkov zemného plynu, spoločnosť Nafta, je najväčším 65-percentným akcionárom spoločnosti Pozagas.

Zvyšný podiel vlastní spoločnosť SPP Infrastructure, v ktorej má 51-percentný podiel štátny Slovenský plynárenský priemysel a 49-percentný podiel firma EP Infrastructure, ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

Podzemný zásobník Láb 4. stavba

Spoločnosť Pozagas je vlastníkom a prevádzkovateľom podzemného zásobníka zemného plynu Láb 4. stavba, ktorý sa nachádza vo východnej časti Viedenskej panvy v blízkosti mesta Malacky.

Podzemný zásobník Láb 4. stavba predstavuje komplex vyťažených ložísk zemného plynu, ktoré boli procesom konverzie premenené na zásobník. V súčasnosti predstavuje zhruba 19 % objemu uskladňovacích kapacít Slovenskej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Štecová
Firmy a inštitúcie NaftaSPP Infrastructure