Spoločný nákup plynu Európskou úniou je ukážkou solidarity, vyhlásil Heger, veľký trh vie vyjednať lepšie podmienky

Eduard Heger
Slovenský premiér Eduard Heger. Foto: SITA/AP

Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger si myslí, že spoločný nákup plynu Európskou úniou (EÚ) má byť ukážkou solidarity.

„Veľmi silná myšlienka bola ohľadom spoločného nákupu plynu. Spoločná koordinácia a postup je to najsilnejšie, čo máme. Európska komisia preskúma a nájde nejaký mechanizmus, aby sme postupovali spoločne, pretože takýto veľký európsky trh vie vyjednať oveľa lepšie podmienky pri obstarávaní plynu. O to viac, že všetci hľadáme, teda krajiny, ktoré sme boli závislé na ruskom plyne, alternatívu, a keď to spojíme s krajinami, ktoré už z iných kútov sveta dovážali plyn, tak budeme o to silnejší a vieme to zabezpečiť pre každú krajinu. V prípade nejakého výpadku o to silnejšia bude solidarita,“ povedal Eduard Heger na tlačovej besede k záverom samitu EÚ v Bruseli.

Eduard Heger sa počas tlačovej konferencie venoval aj inflácií a zvyšovaniu cien. „Inflácia nastala z dvoch odlišných príčin. Prvá sú energie, ich prudký nárast bol vyprovokovaný Vladimírom Putinom, lebo už pred vojnou znižoval objem zásob v jednotlivých zásobníkoch v Európe, tým pádom stupňoval cenu plynu, ktorý je s elektrinou previazaný. A vojna bola akcelerátor. Chceli by sme dosiahnuť zastropovanie cien nákupu plynu. Druhý rast cien bol spôsobený post-covidovým šokom. Zníženie DPH nie je úplne účinný nástroj a ani zníženie spotrebnej dane nemusí byť nevyhnutne účinný nástroj, pretože firmy na to zareagujú a zvýšia si maržu,“ povedal Heger.

Udržateľnosť a zdravie verejných financií všetkých krajín EÚ je podľa predsedu vlády SR taktiež veľmi dôležité. S následkami inflácie sa budeme stretávať podľa predsedu vlády aj v najbližšom roku.

„Inflácia s nami zotrvá ešte aj budúci rok a potom bude postupne klesať. Uvedomujeme si všetci, že potrebujeme mať spoločný postup. Tak ako sa osvedčilo počas pandémie ako sme mali spoločný nákup vakcín, spoločný postup pomohol krajinám zvládnuť celú krízu lepšie. Preto sa európska komisia bude snažiť zabezpečiť maximálnu spoluprácu jednotlivých členských štátov a opatrenia, ktoré niektoré krajiny uplatnili a fungujú, tak si ich budeme vymieňať a inšpirovať sa nimi,“ dodal Heger.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie EU Európska únia