Spotreba elektriny vlani klesla, do budúcna by mala rásť

Elektrina elektrická energia vedenie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Energetici napriek koronakríze očakávajú rast spotreby elektriny. „Koronakríza síce znížila spotrebu v roku 2020, očakávaný rast hrubého domáceho produktu by však mal byť reflektovaný aj v raste spotreby v ďalších rokoch,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová. Dynamiku regiónu západného Slovenska podľa nej ilustruje nárast spotreby elektriny za ostatných desať rokov o 22 %, respektíve takmer o 1,8 terawatthodín, ako aj nárast počtu odberných miest o 9 %. „Teda takmer o 110-tisíc nových odberných miest,“ dodala.

Pokles spotreby elektriny

Veľké podniky podľa Východoslovenskej energetiky (VSE) vykázali v minulom roku medziročný pokles spotreby elektriny približne o 1 %, stredné a malé podniky zhruba o 6 %. Spotreba v segmente domácností medziročne vykazuje nárast spotreby elektriny na úrovni 7 %. „Celkovo však zaznamenávame medziročný pokles spotreby elektriny,“ konštatoval pre agentúru SITA predseda predstavenstva VSE Miroslav Kulla.

Pre koronakrízu sa podľa neho obmedzila výroba či fungovanie prevádzok, čo vyvolalo pokles spotreby energií v priemysle na Slovensku i v ďalších krajinách. „V prípade nášho portfólia zákazníkov sme pokles spotreby začali vnímať v apríli, presnejšie po veľkonočných sviatkoch, kedy veľkí odberatelia prerušili výrobu, a to zväčša na dva až tri týždne,“ podotkol Kulla.

Zastavenie výroby a tiež prepravy tovarov spôsobilo pokles spotreby elektriny, ktorý bol podľa neho čiastočne kompenzovaný zvýšenou spotrebou domácností. „Celkovo v apríli a máji klesla spotreba o 8 % oproti plánovaným mesačným množstvám,“ dodal Kulla.

Závislosť na automobilkách

Oveľa výraznejšie vnímali podľa šéfa východoslovenských energetikov pokles spotreby elektriny regióny, ktoré sú závislé na automobilovom priemysle. „Mali sme zákazníkov, ktorí fungovali bez zmeny, alebo dokonca zvýšili svoju produkciu,“ spresnil Kulla s tým, že rast spotreby elektriny sa začal prejavovať po druhej fáze uvoľňovania opatrení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela DobošováMiroslav Kulla
Firmy a inštitúcie VSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika