SPP bude naďalej výkupcom zelenej elektriny, predíde sa tým možnej neistote zo stany výrobcov

SPP
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
  • aktualizované 16. novembra, 15:12

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) bude v budúcom roku naďalej vykonávať výkupcu zelenej elektriny.

Na základe priameho určenia o tom rozhodlo Ministerstvo hospodárstva SR, podľa ktorého pri turbulentnom vývoji na trhu s energiami má tento krok predísť možnej neistote zo strany výrobcov.

Mimoriadne turbulentná situácia

„Na trhu s energiami sme svedkami mimoriadne turbulentnej situácie. Významný nárast cien plynu aj elektriny na trhu viedol v ostatnom období k ukončeniu činnosti niekoľkých dodávateľov energií, vrátane najväčšieho alternatívneho dodávateľa Slovakia Energy. Ministerstvo vývoj a možné dôsledky podrobne sleduje,“ uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

SPP je pripravený naďalej poskytovať služby pre takmer tri tisíc výrobcov zelenej elektriny. „Sme pripravení byť aj v nadchádzajúcom období spoľahlivým a dôveryhodným partnerom výrobcov energií z obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Takto vyrobenú elektrinu dodávame našim zákazníkom a spoločne tak prispievame k udržateľnejšej budúcnosti nás všetkých“, uviedol generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva SPP Richard Prokypčák.

Činnosť výkupcu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla aktuálne vykonáva spoločnosť SPP a to na základe výsledkov aukcie z roku 2019. Podľa platnej legislatívy môže byť výkupca zelenej elektriny vybraný aukciou alebo určený ministerstvom.

Forma priameho určenia

Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu a doterajšie skúsenosti SPP s činnosťou výkupcu ministerstvo pristúpilo k výberu výkupcu elektriny formou priameho určenia, a to na jeden kalendárny rok.

„Naším zámerom je situáciu upokojiť a predísť problémom, ktoré by mohli zneistiť výrobcov elektriny s právom na výkup a prevzatie zodpovednosti za odchýlku. Zároveň chcem ubezpečiť účastníkov trhu, že keď sa situácia upokojí, budeme pripravení pre ďalšie obdobie pristúpiť k výberu výkupcu formou aukcie,“ konštatoval Galek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekRichard Prokypčák
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSlovakia EnergySPP Slovenský plynárenský priemysel