SPP-distribúcia naďalej so ziskom

Plynovod
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Spoločnosť SPP-distribúcia a. s. zostáva aj naďalej ziskovou a finančne stabilnou spoločnosťou. Zisk pološtátnej spoločnosti pred zdanením za fiškálny rok 2019, končiaci sa 31. júlom minulého roka, bol totiž na úrovni 109 miliónov eur a čistý zisk bol vo výške 78 miliónov eur. Prevádzkový zisk vo fiškálnom roku 2019 dosiahol 127 miliónov eur, čo bolo o 91 miliónov eur menej, ako sa zaznamenalo v období dvanástich po sebe idúcich mesiacov do 31. júla 2018. „Zníženie prevádzkového zisku bolo spôsobené najmä zvýšením nákladov na odpis o 99 miliónov eur. Toto zvýšenie nákladov na odpis bolo výsledkom zmeny účtovnej politiky spoločnosti majúcej vplyv na odpisy spoločnosti,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Optimalizácia procesov

Spoločnosť SPP-distribúcia v roku 2019 podľa Vangu pokračovala v optimalizácii interných procesov. „Úroveň prevádzkových nákladov bola do veľkej miery stabilizovaná, no spoločnosť aj naďalej optimalizovala svoje prevádzkové činnosti, hlavne zvyšovaním produktivity práce v oblasti údržby a obstarávania,“ doplnil Vanga.

Plynári hodnotia zimu v roku 2019 za zimu, ktorá sa významne neodchyľovala od dlhodobého ročného normálu teploty vzduchu. Teda bez výraznejšieho vplyvu na dodávky zemného plynu. To však podľa plynárov neplatilo o máji, ktorý bol štvrtý najchladnejší od roku 1953. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu priemerná teplota za prvých 15 májových dní neprevýšila 10,4 stupňa Celzia. Chladnejšie bolo iba v prvej polovici mája roku 1953, keď teplota klesla na 9,7 stupňa Celzia. „To prispelo k mimoriadne dobrým výsledkom a zvýšenej spotrebe zemného plynu v prvej polovici kalendárneho roka 2019,“ dodal Vanga s tým, že k zvýšenej spotrebe zemného plynu v tomto roku prispela aj malženická paroplynová elektráreň, ktorá v lete roku 2018 zvládla reštart a testovanie a od januára minulého roka bola spustená v ostrej prevádzke.

Pokles distribúcie plynu

V tomto roku v porovnaní s minulým rokom očakávajú plynári pokles objemu distribuovaného plynu koncovým zákazníkom a jeho návrat na priemernú úroveň dosiahnutú v posledných rokoch. „Pokles objemu distribuovaného plynu sa negatívne prejaví vo vývoji tržieb, hospodárskeho výsledku pred zdanením a čistého zisku. V oblasti prevádzkových nákladov, predovšetkým spotreby materiálu, energií a nakupovaných služieb sa zameriame na optimalizačné opatrenia. Prijaté opatrenia budú viesť k čiastočnej kompenzácii poklesu tržieb,“ uzavrel Vanga.

Hlavnou činnosťou našej spoločnosti SPP-distribúcia je predaj distribučných kapacít, rozvojové aktivity, prevádzka a výkon údržby plynárenskej distribučnej siete. Prostredníctvom nej plynári distribuujú približne 98 % z celkového distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike do viac ako 1,5 milióna odberných miest. SPP-distribúcia poskytuje služby 27 dodávateľom. Prostredníctvom takmer 33 tisíc kilometrov siete spoločnosť v roku 2018 distribuovala celkovo 4,78 mld. metrov kubických zemného plynu.

Jediným akcionárom spoločnosti SPP-distribúcia, a. s., je spoločnosť SPP Infrastructure, a. s. V nej má 51-percentný podiel štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Zvyšný podiel drží firma EP Infrastructure, ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Vanga
Firmy a inštitúcie SPP - distribúcia