SPP si upevňuje pozíciu lídra na trhu s dodávkami plynu, elektrinou zásobuje čoraz viac domácností

Slovenský plynárenský priemysel (SPP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) si upevňuje svoje postavenie lídra na trhu s dodávkami zemného plynu. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta, spoločnosť očakáva za minulý rok rast svojho celkového trhového podielu v dodávke plynu na 61 %.

Svoj trhový podiel štátny podnik navyšuje aj pri dodávkach elektriny pre domácnosti. Za vlaňajšok by mal byť 10-percentný, čo znamená, že spoločnosť je štvrtým najväčším dodávateľom elektriny pre domácnosti.

Nové odberné miesta

SPP na jar 2021 dokončil odkúpenie zákazníckeho portfólia spoločnosti ČEZ Slovensko orientovanej na dodávku elektrickej energie a plynu predovšetkým pre podnikateľské subjekty, mestá a organizácie.

„Uvedená akvizícia je v súlade s našou stratégiou, vytvára novú pridanú hodnotu spoločnosti a umožňuje ďalšie rozširovanie služieb, predovšetkým v oblasti dodávok elektrickej energie. Zákaznícke portfólio SPP sa rozšírilo o viac ako 7-tisíc nových odberných miest,“ dodal Šebesta.

Nových zákazníkov získal štátny podnik aj po jesennom krachu jedného z najväčších alternatívnych dodávateľov energií, spoločnosti Slovakia Energy. SPP sa stal dodávateľom poslednej inštancie v dodávke plynu pre približne 100-tisíc zákazníkov, ktorým dodával plyn bez prerušenia.

„Ponúkli sme dotknutým odberateľom plynu aj elektriny v domácnosti možnosť uzavrieť s SPP, ako ich novým dodávateľom energií, zmluvy v štandardnom režime, to znamená, za rovnakých podmienok ako jeho súčasní zákazníci,“ podotkol Šebesta.

Očakávajú veľmi priaznivý zisk

SPP zatiaľ nechcel konkretizovať dosiahnuté hospodárske výsledky v minulom roku. Auditované hospodárske výsledky za rok 2021 budú podľa Šebestu k dispozícii vo výročnej správe v druhom štvrťroku 2022.

„Očakávame, že výsledok hospodárenia SPP z vlastnej prevádzkovej činnosti bude po úspešnom roku 2020, keď sme dosiahli prevádzkový zisk viac ako 6 miliónov eur, znovu veľmi priaznivý,“ uzavrel Šebesta.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Celkovo využíva spoľahlivé dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,4 milióna zákazníkov. Jediným vlastníkom podniku je prostredníctvom ministerstva hospodárstva štát.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Šebesta
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoMH Ministerstvo hospodárstva SRSlovakia EnergySPP Slovenský plynárenský priemysel