SSE: V komoditnom biznise očakávame napätejšie prostredie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetika všeobecne
Ilustračné foto

Za minuloročným rastom veľkoobchodných cien elektriny na trhoch bolo najmä odstavenie jadrových blokov vo Francúzsku.

Veľkoobchodné ceny elektriny a zemného plynu na trhoch čaká aj v tomto roku turbulentnejšie obdobie. Myslia si to energetici z pološtátnej spoločnosti Stredoslovenská energetika (SSE). „Čo sa týka komoditného biznisu, aj vzhľadom na rast cien elektriny a plynu, očakávame napätejšie prostredie,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa SSE Michaela Krivá. V minulom roku na referenčnej pražskej burze cena elektriny zaznamenávala postupný nárast. Cena medzi rokmi 2016 a 2017 stúpla o takmer 18 %.

Jadro vo Francúzsku

Na jar v roku 2016 narazila veľkoobchodná cena elektriny na svoje dno a začala postupne rásť. V prvých mesiacoch minulého roka cena oscilovala nad hranicou 30 eur. Následne začala prudko rásť až k aktuálnym hodnotám okolo 43 eur. „Na začiatku minulého roka prispel k nárastu ceny elektriny hlavne problém s jadrom vo Francúzsku. Agentúra pre jadrový dozor vo Francúzsku nariadila v krajine odstavenie 19 z 58 jadrových reaktorov z dôvodu nájdenia nedostatkov ohrozujúcich jadrovú bezpečnosť. Toto spôsobilo spolu s nízkymi teplotami nárast spotovej ceny,“ dodala Krivá.

Odstavené jadro bolo následne nahradené konvenčnými zdrojmi. Na rad prišli uhlie a plyn. „Situáciu zhoršovala aj chladná a suchá zima ovplyvňujúca prepravu uhlia. V Nemecku nízka hladina rieky Rýn v tom čase nedovoľovala jeho dostatočnú prepravu. To umožnilo nárast cien uhlia až k 70 dolárom za tonu,“ upozornila Krivá. V marci minulého roka sa Francúzi začínajú sťažovať na najnižšie hladiny riek za posledných 20 rokov a situácia s nízkymi hladinami riek sa dostáva až na Balkán. To podľa Krivej v konečnom dôsledku priamo ovplyvnilo slovenský trh, na ktorom stúpol dopyt pre vývoz elektriny smerom k Balkánu. „Slovensko sa tak fyzicky aj obchodne oddeľuje od českého lacnejšieho trhu. Toto ma za následok zvyšovanie slovenskej ceny elektriny s rozširujúcim sa rozdielom voči českej cene smerom k Nemecku,“ doplnila Krivá.

Ropa a povolenky

Ďalším dôvodom rastu veľkoobchodných cien elektriny bola podľa stredoslovenských energetikov aj rastúca cena ropy či obmedzenie ťažby uhlia v Číne. „Ďalším faktorom alebo komoditou, ktorú je potrebné spomenúť, sú ceny povoleniek pre vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia. Cena povoleniek opäť ako u predchádzajúcich komodít začala určovať trend na prelome júna a júla. Po snahách príslušných orgánov EÚ sa postupne zavádzali nové legislatívne zmeny a hľadali sa cesty pre postupný nárast cien povoleniek,“ konštatovala Krivá s tým, že z globálneho hľadiska je potrebné pripomenúť všeobecný stále sa zvyšujúci dopyt po komoditách súvisiaci s rastom jednotlivých ekonomík. „Tento vývoj dlhodobých kontraktov ovplyvňoval aj nákupy elektriny v roku 2017 a kládol oveľa väčší dôraz na zvládanie rizika volatility ceny,“ doplnila Krivá.

Plyn na trhoch

Situácia s plynom v Európe bola podľa SSE podobná ako pri uhlí skôr s “býčou“ náladou. „Išlo napríklad o stav plynových zásobníkov, ktoré sa po extrémne chladnej zime dostali na päťročné minimá, hlásenie o obmedzení ťažby plynu z jedného z najväčších polí v Holandsku a aj v Európe, kde údajne ťažba spôsobila niekoľko malých zemetrasení, a tiež v nemalej miere aj otázky okolo dostavania druhej a tretej vetvy plynovodu Nordstream, boli tiež kľúčovými faktormi neistoty pre trend cien plynu. Na druhej strane je potrebné spomenúť postupné rozširovanie sa nových nálezísk bridlicového plynu v Amerike a hľadanie nových, lacnejších ciest vývozu LNG, čo môže v blízkej budúcnosti ovplyvňovať jeho cenu skôr v opačnom zmysle a viesť k zlacneniu,“ uzavrela Krivá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika