Staré batérie z elektromobilov možno rozsvietia štadióny

Elektromobilita
Ilustračné foto zdroj: pixabay.com

Batériové systémy už využívajú štadióny v Nórsku a Holandsku.

Staré batérie z elektromobilov by mohli čoskoro nájsť využitie na šiestich európskych futbalových štadiónoch, kde by mohli napájať svetlá. Ako informuje spravodajský portál BBC, americká firma Eaton, ktorá opätovne využíva použité batérie z elektromobilov Nissan Leaf, rokuje o modernizácii energetických systémov na zatiaľ bližšie nešpecifikovaných štadiónoch. Projekt je súčasťou širšieho úsilia o nové využitie starých batérií.

Po celej Európe

Viceprezident Eatonu Craig McDonnell uviedol, že o batériami napájaný systém dodávky elektriny prejavila záujem futbalová komunita po celej Európe. Neuviedol síce, s ktorými klubmi rokujú, povedal však, že sú to „významné“ mená. Batériové systémy od Eatonu už využívajú štadióny v Nórsku a Holandsku vrátane amsterdamského Štadióna Johana Cruyffa, ktorý je domovom futbalového klubu Ajax Amsterdam.

Zapojilo sa viacero automobiliek

Projekty zahŕňajúce opätovné využívanie batérií z elektromobilov odštartovalo viacero vlád a podporuje ich aj Európska komisia. V Južnej Austrálii spoločnosť Tesla využíva batériové technológie na napájanie projektu, ktorého cieľom je zlepšiť dodávky elektriny v regióne. K opätovnému využívaniu elektromobilových batérií sa priklonili napríklad aj výrobcovia automobilov BMW, Hyundai, Toyota, Mercedes-Benz a Renault, ktorí ich využívajú na domáce a priemyselné uskladnenie energie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom