Štát by mal zvažovať použitie každého eura, stanovené ceny energií pre domácnosti sú však podľa odborníkov plytvaním peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ceny, energie, plyn, teplo, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž vEnergetike.sk

Vládou stanovené konečné ceny elektriny a plynu pre domácnosti považuje Inštitút pre dopravu a hospodárstvo za plytvanie verejnými prostriedkami. Inštitút spochybňuje výšku štátnej pomoci na úrovni 6 mld. eur a taktiež upozorňuje, že je neadresná.

Ľudia začali šetriť

Ide podľa neho o veľmi populistické rozhodnutie, ktoré má výrazný vplyv na výdavkovú stranu štátneho rozpočtu a navyše nie je kryté.

Viac o téme: Energetická kríza

„V situácii, keď vláda pracuje s obmedzeným štátnym rozpočtom, v čase, keď kolabuje zdravotníctvo a školstvo dosahuje úroveň afrických krajín, musí štát zvažovať použitie každého eura a prostriedky používať adresne,“ konštatuje inštitút.

Ceny sa nebudú zvyšovať

V tejto súvislosti zdôrazňuje, že avizované zvyšovanie cien energií prinieslo zmenu v myslení ľudí, začali šetriť, vo vyššom meradle nakupovať OZE. „Akonáhle ľudia stratia motiváciu na šetrenie, prestanú, lebo nie je dôvod. Toto je najhoršia časť správy o cenách energií,“ uzavrel.

Ceny elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku nebudú zvyšovať. Plyn zdražie v priemere o 15 %. Zvýši sa aj cena tepla od veľkých teplárenských firiem, a to v priemere tiež o 15 %. Štát pritom v boji s drahými energiami pomôže dvoma spôsobmi.

Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie IDH Inštitút pre dopravu a hospodárstvoSE Slovenské elektrárne