Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil
Ilustračné foto Wikimedia Commons
13. 03. 2019 12:44 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Štát ide do podpory elektromobility

Vláda schválila 15 konkrétnych opatrení na podporu elektromobility, ktoré by mali byť realizované do dvoch rokov.

Podpora elektromobility bude na Slovensku pokračovať. Vláda totiž v stredu schválila Akčný plán rozvoja elektromobility z dielne rezortu hospodárstva. Schválený materiál obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré by mali byť realizované do dvoch rokov. Cieľom je nielen zvýšiť počet elektromobilov na slovenských cestách, ale aj rozvoj potrebnej infraštruktúry či investície do výskumu a vývoja komponentov do elektromobilov. Informoval o tom v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva SR Peter Žiga.

Automobilová veľmoc

Slovensko je podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) automobilová veľmoc a ak ňou chce zostať, musí podporiť nové smerovanie automobilového priemyslu týkajúce sa elektromobility. Jednou z priorít akčného plánu rozvoja elektromobility je budovanie infraštruktúry. „Ministerstvo hospodárstva SR plánuje podporiť budovanie nabíjacích staníc pre samosprávy. Cieľom je podpora budovania potrebnej infraštruktúry aj mimo hlavných ťahov,“ zdôraznil Peter Žiga.

Podpora pri kúpe elektroauta

Podpornú schému týkajúcu sa nabíjacích staníc v rámci štrukturálnych fondov má na starosti Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Po vzore Česka či Nemecka je podľa MH SR potrebné vytvoriť stabilný finančný rámec v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. V súčasnosti sa už budujú nabíjacie stanice prostredníctvom európskej finančnej schémy CEF. V prípade nabíjacích staníc sa počíta aj so zjednodušením administratívneho procesu pri ich výstavbe. Akčný plán tiež počíta so zavedením povinnosti budovať nabíjaciu infraštruktúru pri výstavbe nových parkovacích miest. Túto povinnosť upraví príslušná legislatíva. V súčasnosti je na Slovensku približne 250 nabíjacích staníc.

Súčasťou Akčného plánu je aj pokračovanie úspešného projektu podpory kúpy elektromobilov. MH plánuje vyčleniť na túto podporu päť miliónov eur. Systém podpory by mal byť nastavený rovnako ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu SR. Pilotný projekt mal podľa MH pozitívny vplyv na rast predaja elektrických vozidiel. Od novembra 2016 do júna 2018 využilo podporu 831 žiadateľov. Podpora išla na kúpu 514 batériových elektrických vozidiel a 317 plug-in hybridných vozidiel, čo predstavovalo medziročný nárast predaja týchto vozidiel o 350 %. Počet batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel s možnosťou dobíjania zo siete bol ku koncu minulého roka približne 1 700.

Zelené ešpézetky

Motivačnou novinkou, ktorú prináša akčný plán pre motoristov jazdiacich na elektromobiloch, sú farebne odlíšiteľné (zelené) ŠPZ. Tie ich budú oprávňovať jazdiť napríklad vo vyhradených jazdných pruhoch či parkovať v nízkoemisných zónach. Obe tieto opatrenia by mali byť realizované do 1. januára 2020. Zvýšiť záujem o tieto vozidlá by mala aj informačná kampaň. Pre podnikateľov rezort financií zavedie zrýchlené odpisy na elektromobily a nabíjacie stanice. Ďalším z dôležitých opatrení v Akčnom pláne rozvoja elektromobility je podpora výskumu, vývoja a konkurencieschopnej a udržateľnej priemyselnej výroby batérií pre elektromobily

„Slovensko dobre naštartovalo podporu elektromobility, ale v ďalších krokoch je nevyhnutné nasmerovať pozornosť aj na podporu výroby komponentov do elektromobilov,“ uzavrel šéf rezortu hospodárstva.

Ministerstvo hospodárstva pôvodne pripravilo šestnásť opatrení, ktoré mali prispieť k rozvoju elektromobility na Slovensku, no jedno opatrenie bolo zrušené. „Opatrenie v akčnom pláne sa týkalo najmä daňovej záťaže pre elektromobily, ktoré bolo v rámci medzirezortného pripomienkového opatrenia odstránené na žiadosť ministerstva financií,“ ozrejmila riaditeľka Odboru priemyselného rozvoja MH SR Andrea Farkašová.

Odporúčané články

Aktualizované: Štátni kontrolóri sa pozreli na klimatické ciele, hrozí ich nesplnenie Slováci sa spojili s Američanmi. Na západnom Slovensku investujú do vývoja a výroby batérií.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Smer mal uprednostniť sociálny dialóg, zamestnávateľov zaujímajú dopady vyššej minimálnej mzdy Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum Video: Olympiakos má na dosah postup do skupinovej fázy, v Lige majstrov aj triumf Dinama Záhreb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X