Štát podporí veľké OZE, možno cez Modernizačný fond

OZE, obnovitelne zdroje energie
Foto: ilustračné, Getty images

Veľké obnoviteľné zdroje energií (OZE) by mohli byť podporené cez Modernizačný fond. Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk a agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, už v tomto roku plánujú podporiť OZE aj formou aukcií, avšak bez vplyvu na koncovú cenu energií, či štátny rozpočet. „Ako jedna z možností sa nám ponúka súťažná podporná schéma vo forme investičnej pomoci cez Modernizačný fond,“ povedal Galek.

Väčší podiel OZE, ako sme predpokladali

Pozitívnou správou pre Slovensko je, že 14-percentný cieľ v oblasti OZE do roku 2020 sa nám darí plniť. Podľa najnovších informácií z Eurostatu, sme za rok 2019 dosiahli podiel výroby energie z OZE na jej spotrebe vo výške takmer 17 %. V predošlých rokoch bol pritom tento podiel výrazne nižší. „Pri porovnaní podielu v teple s inými krajinami sme však zistili, že do nášho príspevku nie sú zarátavané domácnosti. Na základe údajov štatistického úradu a Slovenského hydrometeorologického ústavu sme tieto preto doplnili. Našim cieľom však v ďalšom období nebude naprávanie chybných údajov z minulosti, ale reálny rozvoj energetiky postavený na zelených témach,“ dodal Galek.

Záväzky voči EÚ

Záväzkom Slovenska voči únii je plniť ciele aj v oblasti OZE. Tie sú podľa štátneho tajomníka ambiciózne, nie však nemožné. „Devätnásťpercentný mix budeme zrejme musieť ešte navýšiť aj vzhľadom k novým cieľom EÚ v oblasti znižovania emisií o 55 % do 2030,“ konštatoval Galek.

Modernizačný fond je novým podporným nástrojom na podporu investícií do modernizácie energetických systémov. V rámci Modernizačného fondu sú oprávnené aj investície do energetickej efektívnosti v doprave, stavebníctve, poľnohospodárstve a odpadovom hospodárstve. Modernizačný fond bude financovaný prostredníctvom obchodovania s emisnými kvótami formou aukcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR