Zlacnenú silovú elektrinu pre domácnosti stále formálne nedotiahli, chýba zmluva medzi štátom a elektrárňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, peniaze
Foto: SITA, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.

Zmluvu o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu pre domácnosti v tomto a budúcom roku medzi štátom a Slovenskými elektrárňami obe strany stále nepodpísali. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík, rokovania naďalej pokračujú.

Pokiaľ ide o zmluvu o dodávke zlacnenej elektriny pre domácnosti, ktorú akcionári Slovenských elektrární 16. decembra 2022 neodobrili, Ministerstvo hospodárstva SR môže potvrdiť, že v uvedenej záležitosti naďalej prebiehajú rokovania,“ uviedla Pavlusík.

Dodávky silovej elektriny (tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny-pozn.red.) za zastropovanú cenu na úrovni 61 eur za megawatthodinu pre domácnosti však podľa ministerstva ohrozené nie sú.

Obe schválené nariadenia

Pravidlá dodávky elektrickej energie pre slovenské domácnosti zo Slovenských elektrární v roku 2023 sa totiž riadia vydanými nariadeniami o všeobecnom hospodárskom záujme. Tie vláda schválila v polovici novembra minulého roka.

Viac o téme: Energetická kríza

Obe schválené nariadenia vychádzajú z memoranda podpísaného medzi Slovenskými elektrárňami, Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom financií SR vo februári 2022 a ktoré definujú podmienky dodávok elektriny pre slovenské domácnosti. Zároveň stanovujú podmienky dodávok zo Slovenských elektrární smerom na SPP a podmienky dodávok z SPP smerom ku koncovým odberateľom. Uvedené opatrenia potvrdila zároveň i Európska komisia, ktorá ministerstvu hospodárstva zaslala súhlasné stanovisko k memorandu,“ konštatovala Pavlusík.

Finančná situácia elektrární

Ako koncom vlaňajška povedal minister hospodárstva Karel Hirman, podpísanie zmluvy komplikuje finančná situácia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.

Rokovania so Slovenskými elektrárňami sú zložité, situácia sa od septembra pre hospodárenie firmy skomplikovala. Základný problém, ktorý máme všetci spoločne, je ten, že sa nepodarí v plánovanom termíne uviesť tretí blok Mochoviec, čo vytvára enormný tlak na finančnú situáciu v podniku,“ povedal Hirman.

Podľa ministra však uvádzanie tretieho mochovského jadrového bloku do prevádzky prebieha štandardným režimom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel HirmanMária Pavlusík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne