Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. SITA
28. 04. 2015 11:35 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Štát vracia elektrárňam úder, za Gabčíkovo chce 492 miliónov

Slovenská vláda uvažuje nad tým, že podá návrh na predbežné opatrenie, ktoré zakáže Enelu nakladať s majetkom Slovenských elektrární.

Kauza Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) bude mať stámiliónovú dohru. Po tom, ako Slovenské elektrárne (SE) prostredníctvom svojho šéfa Nicolu Cotugna oznámili, že sa idú so štátom súdiť pre odstúpenie od zmluvy o prenájme gabčíkovskej elektrárne o necelých 590 miliónov eur, štát prostredníctvom predsedu vlády Roberta Fica informoval, že si bude nárokovať 492 miliónov eur. Táto suma má v sebe zahŕňať sumu, ktorú elektrárne vďaka deväťročnému prenájmu gabčíkovskej elektrárne získali plus úroky.

Všetko má byť právne čisté

„Rozhodli sme sa, že okamžite posielame list talianskej spoločnosti Enel, ktorá vlastní Slovenské elektrárne, a požiadame ich, aby nám túto sumu, ktorá bola neoprávneným obohatením talianskej spoločnosti Enel, okamžite vrátili,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede premiér Fico. Ak podľa neho talianska spoločnosť Enel odmietne vrátiť požadovanú sumu, štát podá žalobu. Tá sa má opierať o rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý mal konštatovať, že zmluva o prenájme vodnej elektrárne je od samého začiatku neplatná. „Nekonáme len tak na základe našej samostatnej vôle. Konáme na základe právoplatného rozsudku krajského súdu, ktorý konštatuje, že táto zmluva je neplatná. Všetky kroky, ktoré sme robili v súvislosti s Vodnou elektrárňou Gabčíkovo, boli legitímne a právne nespochybniteľné,“ zdôraznil Fico.

Zmrazia im majetok?

Slovenský predseda vlády sa má v stredu stretnúť s najvyšším predstaviteľom talianskej spoločnosti Enel Francescom Staracem. „Požiadam ho, aby sa obmedzili v Slovenských elektrárňach na akékoľvek nakladanie s majetkom. Budeme talianskych predstaviteľov žiadať, aby s majetkom nenakladali,“ konštatoval Fico, ktorý na záver dodal, že štát v krátkom čase podá návrh na predbežné opatrenie, ktoré zakáže Enelu nakladať s majetkom Slovenských elektrární. „Toto rozhodnutie bude záležať od toho, aká reakcia príde od najvyššieho predstaviteľa tejto talianskej spoločnosti,“ doplnil Fico.

Aj elektrárne chcú odškodné

Štát definitívne prevzal Vodnú elektráreň Gabčíkovo začiatkom marca tohto roka. Po zhruba deviatich rokoch tak má prevádzku gabčíkovskej elektrárne na starosti štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Dovtedy ju na základe zmluvy o prenájme prevádzkovali Slovenské elektrárne, v ktorých 66-percentný podiel vlastní taliansky Enel. Práve Slovenské elektrárne po zhruba mesiaci od prevzatia gabčíkovskej elektrárne štátom vypočítali, že chcú od štátu odškodné za odstúpenie od zmluvy o prenájme vo výške necelých 590 miliónov eur. Tie im štát odmietol vyplatiť a tak sa elektrárne chystajú obrátiť na súdy či dokonca na medzinárodnú arbitráž.

Vycucnuté z prsta?

Premiér sa neobáva ani medzinárodných arbitráží, ktoré zrejme budú rozhodovať o odškodnení za vypovedanie zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Považujeme to za vec, ktorá je vycucnutá z prstu. Jednoducho nemajú žiadne argumenty, ich tvrdenia nemajú žiadnu právnu relevanciu. Ich výpočty sa neopierajú o nič. Je to vycucnuté z prstu, len aby niečo povedali,“ uzavrel Fico.

Stoja si za tým

Slovenské elektrárne znova potvrdili, že využijú na ochranu svojich práv všetky právne prostriedky na domácich a medzinárodných súdoch. „Potvrdzujeme svoju žiadosť o vyplatenie odškodného za technológiu a aktíva Gabčíkova, ktorú sme odovzdali štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba. V celkovej sume 588 miliónov eur sú započítané aj tržby po odpočítaní nákladov za 22 rokov prevádzky,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová.

Začalo to v decembri

Štát sa rozhodol vypovedať zmluvu so Slovenskými elektrárňami o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo začiatkom decembra minulého roka. Išlo o zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú Slovenské elektrárne podpísali so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2006 v rámci procesu predaja 66-percentného podielu elektrární talianskej spoločnosti Enel.

Tri dôvody

Na vypovedanie zmluvy existovali podľa vlády tri dôvody. Enel ako 66-percentný akcionár Slovenských elektrární vraj mal odmietať poskytovať údaje, ktoré by štátu umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku z vodnej elektrárne spravodlivé. Druhým dôvodom mal byť fakt, že Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho manažmentu nepripravili žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv spomínanej vodnej elektrárne. Tretím dôvodom malo byť to, že taliansky Enel si vraj neplnil povinnosť platiť ročne Vodohospodárskej výstavbe, ktorá spravuje celé Vodné dielo Gabčíkovo, 5 miliónov eur, ktoré mali ísť na údržbu vodného diela súvisiacu s prevádzkou gabčíkovskej vodnej elektrárne.

Obvinenia odmietli

Slovenské elektrárne všetky výhrady predsedu vlády o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo viackrát odmietali. Elektrárne tvrdili, že nepretržite investovali do projektov na zvyšovanie prevádzkovej spoľahlivosti a bezpečnosti gabčíkovskej elektrárne. Podľa slovenského dominantného výrobcu elektriny ich konanie bolo vždy v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne.

Privatizácia elektrární

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Na súdy bolo podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Odporúčané články

Skupina EPH priznala svoj záujem o Slovenské elektrárne Posilniť pozíciu štátu v elektrárňach už chce aj Fico

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X