Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zvolenská teplárenská teplo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zvolenská teplárenská
22. 01. 2018 10:16 Aktuality Dargaj.jpg od SITA

Štátna tepláreň vo Zvolene aj vlani so stratou

Ani v tomto roku tepláreň vo Zvolene neočakáva kladný hospodársky výsledok. Plánovaná je strata vo výške 2,8 milióna eur.

Štátom ovládanej Zvolenskej teplárenskej sa ani v minulom roku nepodarilo dostať do čiernych čísiel. Kým v roku 2016 evidovala jedna z najväčších teplární na Slovensku stratu jeden milión eur, za minulý rok predpokladá podnik stranu na úrovni 1,8 milióna eur. Tržby spoločnosti by mali byť za vlaňajšok v objeme 21,8 milióna eur.

Zrýchlené odpisovanie

Ako uviedol pre agentúru SITA Dušan Lacko zo Zvolenskej teplárenskej, minuloročné hospodárenie spoločnosti ovplyvnili najmä výrazne studenšia zima v januári, rekonštrukcia hradidla malej vodnej elektrárne Slatina, ako aj zrýchlené odpisovanie majetku výrobných zariadení, ktoré nebudú ďalej využívané po ekologizácii a uvedení do prevádzky nových výrobných zariadení.

Ani v tomto roku tepláreň vo Zvolene neočakáva kladný hospodársky výsledok. Plánované sú tržby na úrovni 21 miliónov eur, náklady v objeme 23,8 milióna eur a strata vo výške 2,8 milióna eur. „V ďalších rokoch očakávame náročnejšie trhové prostredie. Legislatívne zmeny v oblasti daní, podpory výroby elektriny, environmentu a taktiež rozhodnutia ÚRSO zvyšujú náklady spoločnosti a znižujú jej výnosy. Taktiež sa budeme musieť vysporiadať s realizáciou náročných investičných projektov, a to ekologizáciou zdroja a prestavbou tepelných rozvodov – parovodu na horúcovod,“ dodal Lacko.

Príprava nových investícií

V minulom roku Zvolenská teplárenská vykonala opakovanú certifikáciu poskytovania podporných služieb pre elektrizačnú sústavu. „To umožní dosahovať výnosy súvisiace s výrobou elektriny aj v ďalšom období,“ doplnil Lacko. Investície väčšieho významu vlani tepláreň nerealizovala. „V celom roku 2017 prebiehala a roku 2018 bude finišovať príprava a začne realizácia nových významných investícií ako ekologizácia zdroja, rekonštrukcia výrobného zariadenia a prestavba tepelných rozvodov,“ spresnil Lacko.

Ku koncu vlaňajška tepláreň zamestnávala 136 pracovníkov. „V tomto roku sa nepredpokladá významnejšia zmena počtu zamestnancov. Predpokladá sa optimalizácia procesov a interných výkonov, k znižovaniu počtu zamestnancov bude dochádzať iba prirodzenými úbytkami, ako je odchod do dôchodku a fluktuáciou zamestnancov,“ uzavrel Lacko.

Zvolenská teplárenská bola založená Fondom národného majetku v roku 2001 ako jedna zo štyroch nástupníckych organizácií Stredoslovenských energetických závodov. Jediným vlastníkom je stále štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Výroba tepla je uskutočňovaná v kombinovanom cykle.

K téme

Nafta zarobila desiatky miliónov, upevňovala si pozíciu v zahraničí Štátne teplárne chcú modernizovať. Plánujú využiť pôžičku od EIB.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X