Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tepláreň Košice
Tepláreň Košice. SITA
6. 06. 2019 10:09 Aktuality od vEnergetike.sk

Štátne teplárne chcú modernizovať. Plánujú využiť pôžičku od EIB.

V súčasnosti s bankou intenzívne rokuje o poskytnutí úveru na zlepšenie svojich ekologických parametrov Zvolenská teplárenská a Žilinská teplárenská.

Niektoré štátne teplárne majú veľký záujem o pôžičku od Európskej investičnej banky (EIB). Tá je ochotná najväčším teplárňam na Slovensku poskytnúť na svoju modernizáciu celkovo 100 miliónov eur. Rokovania s investičnou bankou o poskytnutí úveru potvrdili pre portál vEnergetike.sk tri teplárne. Pre jednu tepláreň je pôžička od EIB v súčasnosti neaktuálna.

Zvolenská teplárenská rokuje

Európska smernica výrazne sprísnila požiadavky na hodnoty emisných limitov pre vypúšťané znečisťujúce látky z takzvaných veľkých spaľovacích zariadení. Ministerstvo životného prostredia v snahe vytvoriť podmienky pre nákladovo efektívny postupný prechod na prísnejšie požiadavky sa na území Slovenska rozhodlo uplatniť takzvané prechodné opatrenia. Do programu postupného znižovania emisií bola zaradená aj Zvolenská teplárenská.

„V rámci tohto programu môžeme fungovať do konca júna 2020. Po tomto dátume a bez ďalších investícií je prevádzkovanie našej spoločnosti ohrozené,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva Zvolenskej teplárenskej Jozef Pobiecký. Práve preto zvolenská tepláreň rokuje so zástupcami Európskej investičnej banky o možnosti poskytnutia úveru na svoju ekologizáciu. „Takže plánujeme využiť úver od EIB,“ dodal Pobiecký. Šéf zvolenskej teplárne však vzhľadom na prebiehajúce rokovania nevedel zatiaľ konkretizovať výšku úveru. „Každopádne máme záujem o maximálnu výšku, akú nám vie EIB poskytnúť,“ podotkol.

Úver plánuje Zvolenská teplárenská využiť na komplexnú rekonštrukciu a modernizáciu technologického zariadenia s cieľom maximálneho zníženia záťaže na životné prostredie. „Chceme, aby aj do budúcnosti bola zachovaná dodávka tepla a teplej úžitkovej vody tak pre obyvateľov ako aj priemyselných odberateľov na území mesta Zvolen. Bez centrálneho zdroja by sa vo Zvolene výrazne zhoršila kvalita ovzdušia a celková imisná situácia vo Zvolenskej kotline,“ konštatoval Pobiecký.

Žilinská tepláreň pôžičkou pokryje 50 % investícií

S Európskou investičnou bankou rokuje o pôžičke aj Žilinská teplárenská. Financie chce použiť na projekty, ktoré zvýšia efektívnosť výroby tepla a elektriny a súčasne znížia ekologické zaťaženie životného prostredia. „Zatiaľ sme len v štádiu komunikácie a poskytovaní potrebných informácií, podľa požiadaviek EIB. Úverové prostriedky pre našu spoločnosť neboli zatiaľ schválené,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk Alexandra Hrnková zo žilinskej teplárne. Tepláreň predpokladá, že financie od investičnej banky pokryjú 50 % investičných potrieb.

Bratislavská teplárenská mala s EIB predbežné informatívne rokovanie. „K žiadnej dohode o poskytnutí úveru zatiaľ neprišlo. Ak bude v nasledujúcich rokoch potrebné financovať rozsiahlejšie investície naša tepláreň bude určite rokovať o podmienkach financovania aj s EIB,“ spresnila hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková.

Košická tepláreň už modernizuje

Tepláreň Košice nevstúpila do rokovaní s EIB o poskytnutí úveru. Podľa predsedu predstavenstva košickej teplárni Ladislava Kocha, ponuka EIB nie je momentálne pre tepláreň aktuálna. „Potrebu zefektívnenia výroby tepla a elektrickej energie a znižovania vypúšťania plynných a tuhých znečisťujúcich látok do ovzdušia riešime kontinuálne posledných pätnásť rokov, a s tým aj otázku financovania projektov. Aktuálne sme už vo fáze realizácie investičných projektov. Pri financovaní investičných projektov využívame všetky dostupné možnosti, vlastné prostriedky, úverové prostriedky a prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ,“ povedal pre pre portál vEnergetike.sk Koch. Dodal, že v období rokov 2002 až 2018 preinvestovala tepláreň na východe Slovenska do projektov obnovy výrobných zariadení viac ako 125 miliónov eur.

To, že slovenské štátne teplárne môžu požiadať o poskytnutie úveru od Európskej investičnej banky, uviedol v rozhovore pre agentúru SITA jej viceprezident Vazil Hudak. Všetky v budúcnosti poskytnuté pôžičky podľa neho musia smerovať na vylepšenie ekologických parametrov teplární.

Odporúčané články

Európska investičná banka dá štátnym teplárňam stomiliónový úver Žilinská tepláreň pre ceny emisií skončí zrejme v strate

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X