Štátne teplárne mali vlani lepší hospodársky výsledok, prevádzkové výnosy dosiahli viac ako 200 miliónov eur

Martinská teplárenská
Martinská teplárenská a. s. - pohľad na veže kotlov. Foto: SITA/Milo Fabian

Šesť štátnych teplární združených v skupine MH Teplárenský holding dosiahlo v minulom roku prevádzkové výnosy 234 mil. eur. Ako informuje holding, za uvedené obdobie zároveň dosiahli prevádzkový hospodársky výsledok (EBITDA) 36 mil. eur a zisk pred zdanením 7 mil. eur.

Oproti roku 2019 si polepšili

To je pritom viac ako 4-násobok oproti pôvodnému predpokladu z počiatku roka. V roku 2019 pritom dosiahli samostatne fungujúce teplárne pri výnosoch 230 mil. eur prevádzkový výsledok EBITDA 20 mil. eur pri súčasnej strate 7 mil. eur.

„Je možné konštatovať, že všetky teplárne dosiahli výrazne lepší hospodársky výsledok v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2019. Dve teplárne zo šiestich vykázali stratu v oblasti EBITDA,“ dodal k výsledkom holding.

Dve vykázali stratu

Kladný hospodársky výsledok nedosiahla za uplynulý rok Martinská teplárenská, a.s. najmä ako dôsledok realizácie veľkej investície do ekologizácie zdroja. V roku 2021 už tepláreň dosahuje kladný hospodársky výsledok.

Ďalšou doteraz stratovou teplárňou zo skupiny je Zvolenská teplárenská, a.s. Príčinou tohto stavu sú podľa holdingu nesprávne strategické rozhodnutia z minulosti ako aj celkové organizačné nezvládnutie teplárne zo strany predchádzajúceho vedenia. Aktuálne vedenie však už aktívne pracuje na náprave a deklaruje prvé viditeľné výsledky.

Ohlásili vratku časti peňazí

Holding zároveň po účtovnom uzatvorení roka 2020 ohlásil vratku časti peňazí svojim odberateľom za teplo. Ide o sumárnu čiastku 4,683 mil. eur.

Šesť najväčších teplární v Košiciach, v Martine, vo Zvolene, v Žiline, Trnave a v Bratislave kontroluje štát prostredníctvom spoločnosti MH Manažment, ktorá pôsobí pod Ministerstvom hospodárstva SR. V júli minulého roka boli teplárne po príchode nového vedenia združené pod MH Teplárenský holding.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Martinská teplárenskáMH Ministerstvo hospodárstva SRMH Teplárenský holdingZvolenská teplárenská