Štátne teplárne získali exekučnú imunitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo tepláreň
Ilustračné foto SITA

Poslanci Národnej rady SR v stredu v skrátenom legislatívnom konaní definitívne schválili vládnu novelu zákona o tepelnej energetike. Od chvíle, keď sa na nej zhodol na návrh predsedu vlády Roberta Fica vládny kabinet, do jej definitívneho schválenia prešiel týždeň. Novela zákona o tepelnej energetike zavádza absolútnu exekučnú imunitu pre teplárne vlastnené štátom. Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve držiteľov povolenia na výrobu a rozvod tepla, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla.

Reakcia na prehratý súdny spor

Novela sa má týkať aj práve prebiehajúcich exekučných konaní. „Exekvovanie aktív v takýchto subjektoch môže spôsobiť Slovenskej republike značné hospodárske škody,“ píše sa v novele zákona. Podľa premiéra Roberta Fica vládna novela zákona o tepelnej energetike reaguje na prehratý súdny spor medzi Paroplynovým cyklom a Bratislavskou teplárenskou. Na základe konečné súdneho verdiktu musí štátom vlastnená tepláreň zaplatiť spoločnosti Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí skupine Penta, a ktorá ešte pred vyše rokom vlastnila bratislavský Paroplynový cyklus, necelých 30 miliónov eur.

Ide o protiústavnosť?

Spoločnosť Penta považuje novelu zákona o tepelnej energetike za snahu vlády účelovo vstupovať do sporu dvoch obchodných spoločností. V tomto prípade ide podľa vyjadrení hovorcu Penty Gabriela Tótha o Bratislavskú teplárenskú a Paroplyn Holdings Limited ako držiteľa pohľadávky. „Obsah novely de facto hovorí, že štátny vlastník je viac ako iný vlastník, keďže ním vlastnená spoločnosť nemusí platiť svoje záväzky. Navyše, štát ňou retroaktívne vstupuje do práv obchodných spoločností, čo považujeme za jednoznačne protiústavné, keďže Ústavný súd SR sa už historicky vyjadril k nemožnosti svojvoľne a selektívne zavádzať imunitu v exekučných konaniach,“ reagoval na kroky vlády pred zhruba týždňom Tóth.

Štát vlastní šesť najväčších teplární v Bratislave, v Žiline, v Trnave, v Košiciach, v Martine a vo Zvolene. Predchádzajúce pravicové vlády ich chceli predať, no pre predčasné voľby sa im to nepodarilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR