Ste v ťažkej finančnej situácii? Dostanete viac času na riešenie svojich dlhov za energie

Peniaze, ceny energií, energie, teplo, radiátor, senior
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Obyvatelia v ťažkej finančnej situácii dostanú viac času na riešenie svojich dlhov za energie a bytové domy s vlastnou kotolňou dostanú znovu možnosť získať nižšiu cenu zemného plynu. V týchto dňoch totiž vstúpi do platnosti poslanecká novela zákona o energetike, ktorú v utorok podpísala prezidentka. Do pôvodného stavu vracia aj podmienky, za ktorých sa veľkí odberatelia plynu mohli odpájať od distribučnej siete a predražovať tým jej prevádzku pre domácnosti.

Zvrátila zmeny

Koalícia tak zvrátila zmeny, ktoré priniesol tzv. Sulíkov megapozmeňovák, ktorý SaS presadila v júni tohto roka,“ uviedol predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO) s tým, že to bolo dôležité preto, aby sa malým odberateľom plynu prudko nezvýšili poplatky.

V súčasnosti sú rozložené na všetkých odberateľov distribučnej siete, pričom veľkoodberatelia logicky platia najviac. Ak by sa veľkí odpájali, náklady by sa museli rozložiť na malých,“ objasnil Kremský.

Predlžuje minimálnu lehotu

Nová legislatíva predlžuje minimálnu lehotu, o ktorú dodávateľ posunie splatnosť neuhradenej faktúry z desať kalendárnych na 30 pracovných dní. Dodávateľ tiež v upomienke musí meškajúceho odberateľa poučiť o možnostiach riešenia jeho situácie napríklad tak, že môže požiadať o pomoc zo strany obce či úradu práce, prípadne využiť bezplatné dlhové poradenstvo.

Zavádza aj povinné informovanie odberateľa o odpojení od energií, ak nedôjde k úhrade ani po dodatočnom predĺžení termínu splatnosti faktúry.

Právo na regulovanú cenu

Novela taktiež napráva situáciu, keď si mnohé bytové domy s vlastnou kotolňou nemohli uplatniť právo na regulovanú cenu na rok 2023. Nemohli tak využiť opatrenie štátu zavedené ešte na jar tohto roka proti vysokým cenám energií, ktoré platilo len pre neregulovaných odberateľov so zmluvami uzatvorenými do 31. decembra 2022.

Po novom môžu títo odberatelia vstúpiť do režimu regulovaných cien ešte do konca novembra tohto roku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kremský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚstavnoprávny výbor NRSR