Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Galek
Poslanec NR SR Karol Galek SITA
5. 11. 2018 14:23 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Strana SaS obviňuje Fica z nárastu cien plynu

Slovenské domácnosti by si mali podľa liberálov pripraviť na energie v budúcom roku navyše zhruba 100 eur.

Za zvyšovaním cien plynu pre slovenské domácnosti nie je podľa opozičnej strany SaS len situácia na svetových trhoch s komoditami, ale aj kroky druhej vlády Roberta Fica pri odchode zahraničných investorov z Nemecka a Francúzska zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Po tom, ako sa spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF rozhodli pred zhruba piatimi rokmi predať svoje podiely v SPP, totiž podľa tímlídra strany SaS Karola Galeka vláda Roberta Fica urobila chybu, keď prebrala do rúk materskú spoločnosť SPP. Tým sa podľa neho vytvorila nová akcionárska štruktúra, čím sa zlikvidoval konkurenčný boj na trhu s dodávkami energií.

Podľa Galeka konkurencia pri dodávkach plynu bola zlikvidovaná tým, že okrem samotných platieb odberateľov za plyn štátnemu podniku SPP, platia odberatelia za plyn do SPP ešte aj dividendami z jej bývalých dcérskych spoločností SPP-distribúcia a Eustream, v ktorých má štát v súčasnosti 51-percentné podiely prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure. „Do SPP pritekajú z SPP Infrastructure každoročne zisky, ale nikdy sa v celej sume nedostali do štátneho rozpočtu, ale už očistené o stratu, ktorú vytvorila štátom vlastná akciová spoločnosť SPP. Dotujú sa tak ceny plynu z daní náš všetkých,“ vysvetlil Galek.

Za posledné tri roky odišla podľa neho z SPP Infrastructure do SPP dividenda v objeme od 378 po 549 miliónov eur. Dividenda, ktorú však následne vyplatil SPP do štátneho rozpočtu, bola nižšia od 52 do 96 miliónov eur. „Za posledné roky sme tak prišli v štátnom rozpočte o 165 miliónov eur,“ zdôraznil Galek, podľa ktorého išlo o cenové podvádzanie za účelom likvidácie konkurencie.

Slovenské domácnosti by si mali podľa liberálov pripraviť na energie v budúcom roku navyše zhruba 100 eur. „Ak niekto z vlády tvrdí, že za toto sú zodpovedné trhové ceny, tak áno tieto idú hore. Ale potom tam máme všetky tie politické zásahy do cien elektriny, máme tam zlikvidovanú konkurenciu v prípade predaja plynu, máme tam nemožnosť odpojiť sa od centrálnych teplární, netransparentnú cenotvorbu, skrátka máme obrovské bránenie všetkému, čo by tento nárast mohlo, ak nie vynulovať, tak aspoň zmierniť. A za toto je zodpovedná strana Smer,“ konštatoval Galek.

Odporúčané články

Ceny benzínov a nafty sa znova zvýšili, ich rast zrejme bude pokračovať Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X