Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSD
Ilustračné foto
6. 09. 2019 14:04 AktualitySlovensko od vEnergetike.skSITA

Stredoslovenská distribučná na Šturci buduje nové vedenie za viac ako pol milióna eur

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. (SSD) buduje nové 22-kilovoltové elektrické vedenie, ktoré prepojí okresy Banská Bystrica a Turčianske Teplice. Investícia za 530-tisíc eur má vyriešiť problémy s dlhými výpadkami elektrickej energie v hornatej, zalesnenej oblasti. Nové vedenie podľa hovorcu SSD Miroslava Gejdoša budujú v štvorkilometrovom úseku v náročnom teréne horského priechodu Šturec.

„Podzemným káblom spojíme dve existujúce vzdušné vedenia vysokého napätia na obidvoch stranách Šturca. Keďže je tu hornatý terén a množstvo lesných priesekov, pri búrkach a silnom vetre dochádza často k poruchám. Prepojenie nám umožní obnoviť dodávku elektriny oveľa skôr, pretože odberateľov budeme môcť zásobovať aj z druhej strany,“ objasnil hlavné dôvody projektu manažér realizácie zo SSD Peter Faluš.

Výpadkov by malo byť menej

Spolu s vysokonapäťovým káblom ukladajú energetici do výkopu aj chráničku pre neskoršie uloženie optického vedenia. Nové vedenie bude prechádzať katastrálnym územím Čremošného, Mošoviec a Dolného Harmanca. Výsledkom bude menej výpadkov elektrického prúdu v obciach Čremošné či Horná Štubňa na turčianskej strane a Harmanec i Dolný Harmanec na banskobystrickej strane.

Ukladanie nového vedenia prináša so sebou aj obmedzenia dopravy na viacerých lesných cestách vrátane prístupovej cesty k horskému hotelu Kráľova studňa. Plánované odstávky elektrickej energie prídu na rad až na konci projektu pri pripájaní kábla k existujúcim vedeniam. Energetici odhadujú, že by to mohlo byť niekedy počas októbra.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.

K téme

Energetici inštalovali ochranné prvky. Migrujúce vtáky sú viac chránené. Pri domácnostiach a malých podnikoch naďalej kraľujú tradiční dodávatelia elektriny

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X