Stredoslovenská distribučná rekonštruuje vedenia na Horehroní, investuje 400 tisíc eur

SSD
Nové betónové stĺpy s antibird konzolami SSD

Zníženie poruchovosti a posilnenie kvality dodávanej elektriny majú pocítiť obyvatelia Brusna v okrese Banská Bystrica a Osrblia v okrese Brezno. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) investuje na Horehroní do rekonštrukcie dvoch elektrických vedení vysokého napätia 400-tisíc eur. Ide o vzdušné vedenia, ktoré majú za sebou približne polstoročnú prevádzku. Ako agentúru SITA informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš, obnovená kondícia vedení zvýši stabilitu distribučnej siete aj v širšom okolí, vrátane Podpoľania.

Elektrické vedenie v Osrblí

Rekonštrukciu v Osrblí už energetici zrealizovali. V Brusne sú práce v plnom prúde. „Ak pôjde všetko podľa plánu, elektromontéri by ich mali ukončiť pred Vianocami,“ dodal hovorca s tým, že v súvislosti s rekonštrukciou je distribúcia elektriny v Brusne čiastočne obmedzená. Najvýraznejšie zníženie komfortu pocítia obyvatelia v stredu 4. decembra, keď bude odstávka v čase od 7:00 do 18:30, pričom ju pocíti približne 580 domácností v Brusne a 50 v Pohronskom Bukovci.

Časť vedenia zakopú do zeme

„Staré drevené stĺpy vymieňame za betónové aj pomocou vrtuľníka, pretože sa nachádzajú v ťažšie prístupnom teréne. Naťahujeme na ne nové izolované vodiče, takže vedenie bude odolnejšie voči vonkajším vplyvom a zmenší sa aj jeho ochranné pásmo,“ priblížil práce na rekonštrukcii v Brusne stavbyvedúci Tomáš Murgaš z divízie Stavebnomontážnej činnosti SSD. Dodal, že starú stĺpovú trafostanicu nahradia novou murovanou v podobe kiosku a časť vedenia v komplikovanom úseku zakopú do zeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Gejdoš
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná