Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSD
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto SSD
22. 01. 2019 9:27 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Stredoslovenských energetikov vlani trápila TPS a G-komponent

Stredoslovenská distribučná vlani preinvestovala 45 miliónov eur, v tomto roku plánuje investovať 47 miliónov eur.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) v minulom roku preinvestovala približne 45 miliónov eur. Medzi najvýznamnejšie investície patrili dokončenie transformovne v Novákoch, komplexná rekonštrukcia vedenia veľmi vysokého napätia medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou v dĺžke 18 kilometrov, začiatok výstavby novej transformovne v Krásne nad Kysucou či čiastkové rekonštrukcie niektorých úsekov vedení veľmi vysokého napätia, napríklad v Prievidzi alebo medzi Zvolenom a Žiarom nad Hronom.

„Všetky tieto investície sme zrealizovali s cieľom zvýšiť kvalitu a spoľahlivosť distribúcie elektriny. Spolu s kvalitou sa, pochopiteľne, zvýšila aj bezpečnosť prevádzky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ divízie Financie a interné služby SSD Radim Greguš, s tým, že okrem samotných investícií do distribučnej siete, spoločnosť investovala aj do plnenia legislatívnej požiadavky inštalácie inteligentných meracích systémov pre vymedzený okruh odberateľov. „Do konca minulé roka sme nainštalovali rádovo 80 tisíc inteligentných meračov z plánovaného počtu 140 tisíc,“ doplnil.

Ďalšie investície

V tomto roku plánujú stredoslovenskí energetici preinvestovať zhruba 47 miliónov eur. „Najvýznamnejšími projektami budú komplexná rekonštrukcia vedenia veľmi vysokého napätia medzi Varínom a Sučanmi, ktoré prechádza veľmi náročným úsekom cez Strečniansku úžinu, ďalej komplexná rekonštrukcia transformovne v Sučanoch a dokončenie výstavby novej rozvodne v Krásne nad Kysucou,“ dodal Greguš.

G-komponent a TPS

Spoločnosť vlani zaznamenala mierny nárast distribučného objemu. Cez vedenia stredoslovenskej distribučky pretieklo dokopy 6,279 terawatthodín elektrickej energie. Rok predtým to bolo 6,232 terawatthodín elektriny. Konkrétne predpokladané hospodárske výsledky zatiaľ firma nezverejnila. Greguš však priznal, že výrazný negatívny dopad na hospodárenie spoločnosti má tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) určená na podporu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Pre našu firmu ide o neúmernú záťaž, ktorá sa už niekoľko rokov negatívne podpisuje pod jej ekonomické výsledky,“ zdôraznil Greguš.

Významnými udalosťami vlaňajška boli podľa neho aj rozhodnutia súdov v kauze G-komponent, ktoré boli zatiaľ v neprospech spoločnosti SSD. „Naša spoločnosť však v tejto veci aj naďalej vykonáva právne kroky a využíva všetky dostupné opravné prostriedky. Sme presvedčení, že naša spoločnosť v danej veci postupovala čestne, spravodlivo, ale najmä v súlade s platnou legislatívou a cenovými rozhodnutiami ÚRSO,“ uzavrel Greguš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 740-tisíc domácností a firiem. Momentálne zamestnáva 1 309 zamestnancov. Na konci roka 2019 plánuje pološtátny podnik zamestnávať 1 349 ľudí. Jediným akcionárom spoločnosti Stredoslovenská distribučná je Stredoslovenská energetika. V nej má štát 51-percentný podiel a skupina EPH 49-percentný podiel.

Odporúčané články

Nafta zarobila desiatky miliónov, upevňovala si pozíciu v zahraničí Do manažmenu skupiny GGE prichádza nový manažér

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X