Štyri štáty Európskej únie vybudujú veterné farmy, vyrastú pri pobreží Holandska či Nemecka

Veterná energia

Štyri členské štáty Európskej únie (EÚ) plánujú v Severnom mori vybudovať veterné farmy schopné do roku 2050 vyprodukovať najmenej 150 gigawattov energie. Dánske noviny Jyllands-Posten informovali, že na základe nového plánu by mali veterné turbíny vyrásť pri pobreží Belgicka, Holandska, Nemecka a Dánska. Projekt môže zdesaťnásobiť súčasnú offshorovú veternú kapacitu EÚ.

Dánska premiérka Mette Frederiksen pre noviny povedala, že „Severné more dokáže veľa“ a úzka spolupráca medzi štyrmi štátmi EÚ „sa musí začať teraz“.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, nemecký kancelár Olaf Scholz, holandský premiér Mark Rutte a predseda belgickej vlády Alexander De Croo by sa v stredu mali zúčastniť na Severomorskom samite v dánskom Esbjergu, pripomína agentúra AP.

Vybudovanie veternej farmy pomôže obmedziť emisie spôsobujúce klimatickú zmenu. EÚ sa zaviazala, že do roku 2030 zníži emisie oxidu uhličitého o 55 percent v porovnaní s úrovňou v roku 1990 a do roku 2050 chce mať nulové emisie. Európska komisia stanovila celkový cieľ do roku 2050 generovať 300 gigawattov energie na mori.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander de CrooMark RutteOlaf ScholzUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia