Sucho skrížilo elektrárňam plány. Vyrobili menej elektriny.

Slovenské elektrárne vodná elektráreň
Čierny Váh – elektráreň a dolná nádrž. seas.sk

Slovenské elektrárne, ktoré majú takmer 70-percentný podiel na slovenskom trhu s výrobou elektriny, vlani vyprodukovali 18 638 gigawatthodín elektriny a do siete dodali 16 778 gigawatthodín.

Sucho v minulom roku znížilo výrobu elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne (SE), ktoré majú takmer 70-percentný podiel na slovenskom trhu s výrobou elektriny, vlani vyprodukovali 18 638 gigawatthodín elektriny a do siete dodali 16 778 gigawatthodín. „Za 4,1-percentným poklesom výroby, ktorý sa premietol do 4,4 percentného medziročného poklesu dodávok elektriny, stojí najmä vlaňajšie sucho,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk slovenský dominantný výrobca elektriny.

Vlaňajšie sucho

Kumulatívne úhrny zrážok v roku 2018 boli hlboko pod dlhodobým priemerom, takže vodné elektrárne v roku 2018 do siete dodali iba 1 275 gigawatthodín elektriny. Je to medziročný prepad o 21,3 %. Slovenské elektrárne majú vo svojom portfóliu tridsaťjeden vodných elektrární, ktoré sú priamo závislé od počasia a hydrologickej situácie. Na začiatku minulého roka boli vodné nádrže plné a energetici predpokladali dobrú výrobu.

„V priebehu zimy však vznikli malé zásoby snehu, ktorý pri jarnom topení zvykne plniť naše rieky. K tomu sa pridalo teplé počasie už od jarných mesiacov a minimálne zrážky. Takéto počasie bolo aj v lete a na rozdiel od predchádzajúcich rokov výraznejšie zrážky neprišli ani na jeseň,“ dodali elektrárne. Podľa spoločnosti bola preto výroba Vážskej kaskády už od polovice mája minulého roka až takmer do konca roka v nočných hodinách znížená na minimum.

90 % elektriny bez emisií

Slovenské elektrárne vlani dodali skoro 90 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Podiel elektriny z jadra na celkovej dodávke totiž medziročne stúpol zo 79 % až na 82 %. „Ďalšími zdrojmi bez emisií oxidu uhličitého boli voda s takmer 7,6 %, biomasa s 0,1 % a slnko s 0,01 %,“ spresnili elektrárne. Energia získaná spaľovaním uhlia mala na dodávke podiel vyše 10 %.

Na výsledok jadrových elektrární mali pozitívne vplývať Mochovce, kde na prvom bloku v máji 2018 ukončili historicky najkratšiu odstávku. Trvala iba 18,53 dňa. „Jadrové bloky spoľahlivo celoročne poskytovali aj podporné služby, sekundárnu a zápornú terciárnu reguláciu výkonu, ako aj sekundárnu reguláciu napätia,“ dodali SE.

Spoľahlivé jadro

V minulom roku nebola na blokoch zaznamenaná žiadna prevádzková udalosť hodnotená podľa medzinárodnej stupnice hodnotenia jadrových udalostí stupňom 1, teda ako udalosť s nízkym potenciálnym dopadom na bezpečnosť. „Vlani sme tiež v jadrových elektrárňach nezaznamenali žiadnu prevádzkovú udalosť, pri ktorej by sa automaticky odstavil reaktor,“ konštatovali elektrárne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne