Súdny dvor odobril finančnú pomoc britskej vlády pre novú atómku

Jadrová elektráreň
Foto: ilustračné, Getty images

Súdny dvor Európskej únie v utorok odobril finančnú pomoc britskej vlády pre novú atómovú elektráreň Hinkley Point C v juhozápadnom Anglicku, ktorá by mala byť dokončená v roku 2025. Zároveň zamietol nesúhlasný postoj Rakúska, ktoré sa dožadovalo toho, aby súd rozhodol v súlade s pravidlami EÚ.

Prípad z roku 2014

Spojené kráľovstvo už nepatrí medzi členov EÚ, no začiatok prípadu sa datuje ešte do roku 2014. Rakúsko vystupujúce proti atómovej energii sa po neúspechu na Všeobecnom súde Európskej únie obrátilo na Súdny dvor EÚ, ani tam však nepochodilo. Súdny dvor EÚ rozhodol, že právne predpisy EÚ v oblasti životného prostredia automaticky nezakazujú vládam vyplácať dotácie na výstavbu jadrových elektrární.

„Členský štát môže slobodne určiť podmienky využívania svojich energetických zdrojov, vykonať svoju voľbu medzi rôznymi energetickými zdrojmi a zvoliť si všeobecnú štruktúru svojho zásobovania energiou bez toho, aby vylúčil, že by sa táto voľba mohla týkať jadrovej energie,“ uvádza sa v rozsudku.

Uhlíková neutralita

Londýn chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, tzn. výrazné zníženie emisií skleníkových plynov práve pomocou jadrovej energie. Rakúsko dlhodobo bojuje proti jadrovej energii, čo podporilo aj referendum v roku 1978 o odmietnutí atómovej energie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Súdny dvor Európskej únie