Sulík zablokuje predaj SSE Holding Maďarom, má dva dôvody

KORONAVÍRUS: Ekonomické opatrenia vlády
Predseda strany Sloboda a Solidarita a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Minister hospodárstva Richard Sulík nesúhlasí s predajom 49-percentnom podielu Stredoslovenskej energetiky Holding (SSE Holding) maďarskému štátnemu podniku MVM. Ako povedal pred stredajším rokovaním vlády, na zablokovanie takéhoto predaja má dva dôvody.

„Ten prvý je, že nevidím zmysel, aby podiel v slovenskom energetickom podniku získal ďalší štát. A MVM je čisto štátna firma. Druhý dôvod je ten, že sa mi nepozdáva to, čo Maďarská republika v poslednej dobe podniká. Z tohto dôvodu nechcem, aby maďarský štát vlastnil významnú časť nášho podniku,“ povedal Sulík.

EPH rešpektuje Sulíkovo rozhodnutie

Na budúce rokovanie vlády pripraví minister Sulík uznesenie, kde sa vláda vyjadrí proti predaju minoritného predaju SSE Holding maďarskej spoločnosti MVM. So svojimi krokmi minister už oboznámil aj súčasného majiteľa 49-percentného podielu, český Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten to podľa neho rešpektuje.

Minister zatiaľ neplánuje blokovať predaj ostatným uchádzačom. Aktuálny krok sa nateraz týka čisto iba maďarskej spoločnosti MVM. „To sa netýka žiadnych ďalších predajov. Ja neevidujem napríklad záujem ČEZ-u, ktorý taktiež už vydal tlačovú správu, že nemajú záujem o kúpu,“ konštatoval Sulík.

Štát má predkupné právo

Slovenská vláda môže zablokovať predaj spoločností patriacich medzi kritickú infraštruktúru, do ktorej patrí aj časť podniku SSE Holding.

Pri predaji Stredoslovenskej energetiky Holding má dokonca štát aj predkupné právo, ktoré podľa ministra neplánuje využiť. Aktuálna suma 1,25 miliárd eur za 49-percentný podiel je totiž podľa Sulíka pre štát príliš vysoká.

Vo firme SSE Holding už má prebiehať aj hĺbkový audit. EPH sa k 49-percentnému podielu vo firme dostal v roku 2013, keď ho odkúpil za zhruba 400 miliónov eur od francúzskej spoločnosti Electricité de France. Tá ho získala začiatkom tohto milénia za približne 130 miliónov eur.

Majoritný 51-percentný podiel SSE Holding vlastní bez manažérskych právomocí štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Richard Sulík
    Firmy a inštitúcie Electricité de FranceEPH Energetický a průmyslový holdingMH Ministerstvo hospodárstva SR