Sulíkovo ministerstvo pripravuje zmenu zákona o energetike, priniesť by mala aj dereguláciu cien energií

Richard Sulík
Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová

Ministerstvo hospodárstva SR už pripravuje zmenu zákona o energetike. Do slovenskej energetiky sa tak implementuje takzvaný zimný energetický balíček.

Ide o smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z júna 2019 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov. Predmetné smernice sú súčasťou legislatívneho balíčka Európskej únie „Čistá energia pre všetkých Európanov“.

Riešiť bude aj dereguláciu cien energií

„Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v predbežnej informácii. Medzirezortné pripomienkové konanie novely zákona o energetike je naplánované na september tohto roku.

Nový energetický zákon by už mal riešiť aj dlhodobo plánovanú dereguláciu cien energií pre malé podniky a domácnosti. „Deregulácia trhu dodávky elektriny a plynu koncovým odberateľom v spojení s využívaním nových technológií by mali viesť k ponuke nových produktov a služieb, napríklad v podobe dynamického určovania cien v závislosti od vývoja cien na veľkoobchodných trhoch, a v konečnom dôsledku k zvyšovaniu konkurencie na trhu,“ myslí si ministerstvo.

Domácnosti sa nemusia obávať

Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by sa malé podniky ako aj domácnosti postupnej deregulácii cien energií nemali obávať. Predseda Andrej Juris v januárovom rozhovore pre portál vEnergetike.sk povedal, že pre zákazníkov, ktorí nechcú byť aktívni na trhu s dodávkami energií, plánuje regulačný úrad vytvoriť regulovaný produkt.

„Na najbližšie tri, štyri roky by mal byť aj nejaký produkt, ktorý bude regulovaný. Aby zákazníci, ktorí sú zraniteľní alebo nemajú záujem aktívne hľadať ten najlepší produkt na trhu, mali možnosť si vybrať regulovanú cenu,“ povedal Juris. V prvej vlne by sa mala regulácia cien energií zrušiť pre malí podniky a následne by sa zaviedla deregulácia aj pre jednotlivé segmenty domácností.

Podporí sa rozvoj trhu s elektrinou

Novelou zákona o energetike sa podľa ministerstva hospodárstva podporí rozvoj trhu s elektrinou zavedením nových účastníkov trhu. Cieľom sú integrácie decentralizovanej výroby na báze obnoviteľných zdrojov do trhu s elektrinou.

„Nová zákonná úprava poskytne koncovým odberateľom viac možností aktívne sa zapojiť na trhu s elektrinou, a to napríklad umožnením výroby, spotreby, uskladňovania a dodávky elektrickej energie do sústavy bez neprimeraných prekážok,“ konštatovalo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Juris
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví