Sulíkovo ministerstvo zvyšuje výkon lokálnych zdrojov, môže sa pripojiť do sústavy o dodatočných 70 megawattov

Richard Sulík
Minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: SITA/Jana Birošová

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) znova zvyšuje výkon lokálnych zdrojov, ktorý je možné v tomto roku pripojiť do sústavy o dodatočných 70 megawattov. Rezort hospodárstva totiž eviduje zvýšený záujem o inštalácie lokálnych zdrojov. Po zvýšení pre rok 2022 a nastavení výkonov na rok 2023 bude možné inštalovať v lokálnych zdrojoch v priebehu týchto dvoch rokov celkom 279 megawattov.

„Zvýšenie odráža doterajší záujem o výstavbu lokálnych zdrojov podľa distribučných území a najviac inštalovaného výkonu vo výške 30 megawattov je opätovne alokovaných pre spoločnosť Stredoslovenská distribučná, kde už bol dosiaľ pridelený limit vyčerpaný,“ uviedol štátny tajomník Karol Galek.

Ministerstvo zverejnilo oznam o určení výkonov na rok 2023. Oproti aktuálnemu roku sú pri určení inštalovaného výkonu dve odlišnosti. Prvou je, že výkony pre rok 2023 pre miestne distribučné sústavy nie sú uvedené ako samostatná položka, ale budú čerpané prostredníctvom príslušných regionálnych distribučných sústav.

Druhou odlišnosťou je, že nevyužité určené výkony z oznamu za rok 2022 budú pripočítané k určenému inštalovanému výkonu pre rok 2023 pre danú regionálnu distribučnú sústavu a daný typ zdroja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRStredoslovenská distribučná (SSD)