Svetové ceny ropy klesli a analytička vysvetlila, čo to znamená pre peňaženky slovenských vodičov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
benzín, tankovanie, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa v najbližších dňoch nemali zvyšovať. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, proti zvyšovaniu cien benzínov a nafty hovorí pokles svetových cien ropy.

„Úvodné týždne nového roka so sebou priniesli zvýšenie cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach. Odrážalo to vývoj na ropnom trhu, kde v posledných troch týždňoch ceny ropy Brent rástli. Minulý týždeň sa ale vývoj otočil, ropa zlacňuje, preto očakávame, že ceny pohonných látok na našich pumpách by sa v tomto týždni už zvyšovať nemali,“ povedala Glasová.

Mierne poklesli len ceny nafty

Od začiatku tohto roka sa ceny benzínu na našich pumpách viac-menej zvyšujú. Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za 4. týždeň 2023 sa výrazne zvýšili ceny benzínov na našich pumpách.

Liter 95-oktánového benzínu sa predminulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,578 eura. V týždňovom porovnaní tak jeho cena vzrástla až o takmer 4 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,777 eura a jeho cena sa zvýšila o 3,6 %.

Jedine v prípade nafty poklesli ceny, ale to len nepatrne o 0,1 % na priemernú úroveň 1,606 eura za liter.

V medziročnom porovnaní je benzín o trochu drahší ako vlani v takomto období, a to o zhruba 4 %. Stále je ale medziročne výrazne drahšia nafta, ktorej cena je až o približne 13 % vyššia ako vlani.

Na trhoch rastú obavy z recesie

Ceny ropy Brent počas ostatných týždňov rástli, z úrovne necelých 80 amerických dolárov za barel sa dostali až smerom k úrovni 89 dolárov za barel. Počas minulého týždňa sa ale ropa Brent vybrala klesajúcim smerom a z úrovne okolo 85 dolárov sa dostala až pod 80-dolárovú hladinu. Na takýchto úrovniach bola ropa naposledy začiatkom januára.

Pod zlacňovanie ropy sa podľa analytičky aktuálne podpisujú narastajúce obavy na trhoch z recesie európskej ekonomiky.

„To by mohlo viesť k poklesu dopytu po rope a teda stlačiť jej cenu nadol. A neistý je zatiaľ aj vývoj čínskeho dopytu po rope. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy, takže dopyt v tejto krajine významne ovplyvňuje ceny na svetovom trhu,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky