Systém prideľovania dotácii na elektromobil sa zasekol. Všetko sa zopakuje.

Nabíjať elektromobil doma, je oveľa lacnejšie ako na verejných nabíjacích staniciach
Nabíjať elektromobil doma, je oveľa lacnejšie ako na verejných nabíjacích staniciach Foto: Pixabay

Registrácia žiadateľov o dotáciu na elektromobily sa zopakuje odznova. Dôvodom je technické zlyhanie dodávateľa IT systému prihlasovania. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva SR. „Pochybenie riadne vysúťaženej spoločnosti spôsobilo, že veľká väčšina záujemcov nemala možnosť riadnej registrácie. Túto okolnosť nemohli nijako predvídať alebo ovplyvniť ani ministerstvo ako vyhlasovateľ výzvy ani agentúra SIEA ako jej vykonávateľ. Za vzniknutú situáciu sa však ospravedlňujú,“ uviedol rezort. Opakovaná registrácia bude spustená v pondelok 16. decembra 2019 o 12:00.

Vyčlenili ďalší milión

Ministerstvo sa zároveň z dôvodu enormného záujmu o dotácie rozhodlo vyčleniť na podporu nákupu elektromobilov ďalší milión, teda celkovo 6 mil. eur. Naďalej pritom platí, že na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bude možné získať príspevok 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. „Po riadnom zvážení situácie dospel rezort k tomu, že technické podmienky úvodnej registrácie nedávali rovnaké šance väčšine uchádzačov, pretože boli podporované len niektoré verzie internetových prehliadačov. V záujme toho, aby podmienky boli absolútne férové pre všetkých uchádzačov, bude doterajšia registrácia anulovaná,“ konštatuje ministerstvo.

Obrovský záujem o dotácie

K novej registrácii sa pristúpi aj preto, že úvodné minúty ukázali obrovský záujem verejnosti, keď už v priebehu pár minút stránka zaznamenala 8 000 návštevníkov. „Treba si zároveň uvedomiť, že pri doteraz vyčlenených piatich miliónoch eur, bolo možné podporiť maximálne 1 000 vozidiel v závislosti od ich typu, takže nebude možné uspokojiť každého záujemcu. V snahe, aby podporu získalo čo najviac žiadateľov, budú môcť právnické osoby získať podporu maximálne na tri vozidlá,“ dodalo ministerstvo. Podporu by pritom po navýšení celkovej sumy mohlo získať maximálne 750 vozidiel na čisto elektrický pohon, respektíve 1 200 plug-in hybridov.

Systém skolaboval

Celý systém registrácie odštartoval v stredu, 11. decembra o 12:00. Za pol hodiny si pritom podľa vyjadrení ministra hospodárstva SR Petra Žigu záujemcovia o dotáciu na elektromobily zarezervovali dotácie v sume 1,2 mil. eur. Následne bola registrácia v poobedňajších hodinách dočasne pozastavená. „Vážení žiadatelia, s poľutovaním musíme konštatovať, že registrácia je dočasne pozastavená. Dôvodom sú neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie,“ informovala v stredu stránka. Vtedy sa ešte uvádzalo, že predpokladaný termín opätovného začiatku registrácie bude štvrtok, 12. decembra od 12:00. Vo štvrtok už stránka uvádzala, že on-line registrácia bude obnovená až v pondelok 16. decembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR