Takmer tri milióny zamestnancov v EÚ nemá peniaze na vykurovanie domovov, môže za to nárast energií

Radiator, teplo, kúrenie
V Európe sú milióny pracovníkov s nízkymi platmi, ktorí si musia vybrať, či budú vykurovať svoj domov alebo poriadne nakŕmia rodinu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Takmer tri milióny zamestnancov v Európskej únii si nemôžu dovoliť vykurovať svoje domovy v dôsledku nárastu cien energií. Tvrdí to štúdia Európskej konfederácie odborových zväzov, ktorú zverejnili v stredu.

Spomenutá organizácia zastupujúca 45 miliónov členov uviedla, že 15 % chudobných pracovníkov v EÚ, čo predstavuje 2 713 578 ľudí, nemá dostatok peňazí na zapnutie vykurovania.

Stúpnu im vysoké účty

Veľkoobchodné ceny plynu a elektriny v celej Európe prudko vzrástli, čo spôsobilo, že ak si chcú ľudia zabezpečiť teplo, ich beztak vysoké účty za energie môžu ešte viac stúpnuť.

„V Európe sú milióny pracovníkov s nízkymi platmi, ktorí si musia vybrať, či budú vykurovať svoj domov alebo poriadne nakŕmia rodinu alebo zaplatia nájom, a to napriek tomu, že pracujú na plný úväzok,“ uviedla predstaviteľka tejto inštitúcie Esther Lynchová.

„Rastúce ceny energií, bohužiaľ, znamenajú, že ešte viac ľudí bude túto zimu čeliť návratu z dlhej dennej alebo nočnej práce do chladného domova a ich deti si budú robiť úlohy v chlade,“ dodala.

Minimálna mzda je pod úrovňou

Konfederácia preto vyzvala Európsku úniu, aby do návrhu smernice o minimálnej mzde zakotvila, že zákonom stanovené minimálne mzdy nikdy nebudú nižšie ako 60 % národného mediánu a 50 % priemernej mzdy v ktorejkoľvek krajine EÚ.

Konfederácia uviedla, že až 20 členov EÚ má v súčasnosti zákonom stanovenú minimálnu mzdu, ktorá je pod týmito úrovňami.

Najvyššie percento chudobných pracovníkov, ktorí si nemôžu dovoliť platiť kúrenie, sa nachádza na Cypre (45,6 %). Nasledujú Bulharsko, Litva, Portugalsko, Grécko a Taliansko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia