Tisícky domácností získali dotáciu na tepelné čerpadlo a kotol na biomasu, SIEA im čoskoro doručí poukážky

Kotol na biomasu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

K dotáciám na kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla alebo kotla na biomasu sa aktuálne dostalo vyše päťtisíc domácností. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v najbližších dňoch doručí domácnostiam 4 696 poukážok na tepelné čerpadlá a 307 poukážok na kotly na biomasu.

Vydané poukážky sú platné osem mesiacov, dovtedy by mali domácnosti zariadenia nainštalovať. Informovala o tom SIEA.

Záujem presiahol vyčlenenú sumu

Domácnosti mohli žiadosti o poukážky podávať v pondelok 16. mája od 15. hodiny. Podávanie žiadostí bolo uzatvorené počas 11 minút, kedy záujem o podporu presiahol vyčlenenú sumu 15 miliónov eur.

„Podľa množstva nevyužitých prostriedkov bude zrejmé, koľko voľných financií bude z projektu Zelená domácnostiam k dispozícii pre ďalšie dva druhy podporovaných zariadení, ktorými sú solárne kolektory a fotovoltické panely,“ dodala SIEA.

Pomoc domácnostiam bude pokračovať

V podpore inštalácií malých obnoviteľných zdrojov v domácnostiach bude SIEA pokračovať aj v budúcnosti prostredníctvom Programu Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje. Na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je v programe vyčlenených vyše 100 miliónov eur. Časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja.

Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam pribudlo od roku 2015 na Slovensku vyše 36-tisíc zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti pri nich využili poukážky v hodnote 76 miliónov eur. Projekt Zelená domácnostiam je financovaný z európskych zdrojov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý v decembri 2023 skončí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra