Transpetrol musí zintenzívniť opravy a údržby, chýba aj diagnostika ropovodného systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transpetrol
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, plánuje v najbližšom období zintenzívniť opravy a údržby ropovodného systému.

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR po stretnutí ministra Karla Hirmana s novým vedením spoločnosti, doteraz realizovala spoločnosť len veľmi malú časť opráv z ročného plánovaného objemu.

„Vykonaná taktiež nebola ani diagnostika potrubia, ktorá upresňuje potrebný rozsah opráv a bude nevyhnutné ju realizovať na budúci rok,“ dodalo ministerstvo.

Hľadanie dodávateľa elektriny

Počas budúceho roka zrealizuje pravidelný monitoring a diagnostiku ropovodného systému s následnou opravou zistených vád, ktoré podľa ministerstva v ostatných rokoch neboli odstraňované v plánovaných termínoch. Transpetrol čaká aj hľadanie dodávateľa elektriny.

Viac o téme: Energetická kríza

„Spoločnosť Transpetrol k záveru roka čelí nárastu cien elektriny v dôsledku zvyšujúcemu sa podielu nákupu na spotových trhoch, ktoré ešte viac môžu vzrásť na budúci rok kvôli tomu, že nákup elektriny už bude možné realizovať iba na spotových trhoch, alebo na báze aktuálne veľmi vysokých cenových úrovniach. Elektrická energia je pritom veľmi dôležitou nákladovou položkou vzhľadom na pohon čerpadiel na prepravu ropy cez hornaté územie Slovenska. Toto je preto jedna z najdôležitejších a najťažších úloh Transpetrolu, vyrokovať čo najlepšie ceny,“ uviedol Hirman.

Budovanie cezhraničných projektov

V krátkodobom časovom horizonte bude podľa ministerstva taktiež nevyhnutné vzhľadom na aktuálnu geopolitickú situáciu pripraviť a nastaviť technológie a proces čerpania ropy v súvislosti so zvyšovaním požiadaviek na množstvo prepravenej ropy (predzásobenie).

„Nevyhnutným sa stáva aj potreba budovania spoločných cezhraničných projektov, ako aj potencionálnych projektov zložených z podnikateľských domácich subjektov. Z dlhodobého hľadiska bude spoločnosť aj v súvislosti s prijatými sankciami v oblasti dovozu ropy z Ruskej federácie hľadať možnosti, ktoré umožnia využiť kapacitu ropovodného systému tak, aby boli dodržané medzinárodné, technické zmluvy i závery prijaté Európskou komisiou,“ konštatovalo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel Hirman
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRTranspetrol