Transpetrol vyhral v Prahe súd. Firma už nie je v exekúcii.

Ilustračné foto
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA

Mestský súd v Prahe zastavil exekúciu, ktorú voči Transpetrolu viedla spoločnosť CZ PAP. Tá sa snažila exekúciou o vyplatenie 300 tisíc eur.

Slovenskému prepravcovi ropy, spoločnosti Transpetrol, sa bude v ČR lepšie dýchať. Pražský mestský súd totiž zastavil exekúciu, ktorú voči Transpetrolu viedla spoločnosť CZ PAP. „Zastavenie exekúcie považujeme za správne a spravodlivé,“ povedal predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.

Spoločnosť CZ PAP sa exekúciou snažila o vyplatenie 300 tisíc eur. „Celý fiktívny nárok firmy CZ PAP bol založený na takzvanom exekútorskom zápise spísanom exekútorkou v septembri 2009. Týmto nárokom sa na Slovensku trestne stíhané osoby pokúsili vystupovať v mene Transpetrolu a zaviazať ho k plateniu vysokých finančných čiastok. Išlo o kontroverzné osoby Ignáca Ilčišina a Jána Husára,“ informovala spoločnosť Transpetrol.

Podľa slovenského prepravcu ropy, pražský mestský súd ako odvolací súd zobral pri svojom rozhodovaní do úvahy okrem iného i právoplatné rozsudky slovenských súdov. „Slovenské súdy s konečnou platnosťou určili, že Ignác Ilčišin a Ján Husár nemali nikdy právo konať za spoločnosť Transpetrol,“ konštatoval Transpetrol.

Spomínané rozhodnutie mestského súdu v Prahe nadväzuje na predchádzajúce rozsudky českých súdov, ktoré zastavili exekúcie voči slovenskému prepravcovi ropy na sumu presahujúcu 12 miliónov eur. „Na základe rozhodnutia Mestského súdu v Prahe nemá slovenský ropný prepravca povinnosť uhradiť žiadnu čiastku za exekútorský zápis,“ uzavrel slovenský prepravca ropy.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Transpetrol