Tretí mochovský jadrový blok je pripravený na uvádzanie do prevádzky, Úrad jadrového dozoru vydal povolenie

Jadrová elektráreň Mochovce
Jadrová elektráreň Mochovce. Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák.
  • aktualizované 13. mája, 16:44

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce je pripravený na uvádzanie do prevádzky. Konštatoval to na štvrtkovej tlačovej besede generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) Peter Uhrík.

„Po veľmi rozsiahlych inšpekciách môžeme konštatovať, že zariadenie je pripravené do prevádzky a s pokojným svedomím môžeme povoliť jeho spúšťanie,“ povedal Uhrík.

Z technického hľadiska je podľa neho jadrový reaktor pripravený zvládať aj nadprojektové udalosti a sú v ňom nainštalované všetky potrebné zariadenia. Pripravený je aj personál aj dokumentácia. ÚJD vykonal na treťom jadrovom bloku v poslednom období 260 inšpekcií. „Za celú dobu dostavby sme pre tretí blok vydali takmer päťtisíc rozhodnutí,“ dodal Uhrík.

Vykonali viacero skúšok i testov

ÚJD vo štvrtok vydal pre tretí mochovský blok povolenie na uvádzanie do komerčnej prevádzky. „Vydávame povolenie na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky a dávame súhlas na etapu fyzikálneho spúšťania reaktora,“ povedala predsedníčka ÚJD Marta Žiaková.

Vydaniu predchádzalo množstvo technických kontrol, skúšok a testov všetkých systémov a zariadení. Tie podľa ÚJD preukázali pripravenosť na fázu fyzikálneho a energetického spúšťania.

Šéf slovenského dominantného výrobcu elektriny však upozornil, že potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým toto rozhodnutie ÚJD nadobudne právoplatnosť. „Tretí blok je dnes plne technicky pripravený a k zavezeniu paliva do reaktora pristúpime bezodkladne po nadobudnutí právoplatnosti povolení,“ konštatoval generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Súčasťou boli aj dve medzinárodné previerky

Súčasťou preverovania pripravenosti tretieho bloku na prevádzku boli aj dve medzinárodné previerky, a to Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (misa Pre-OSART) a Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (misia WANO). Na nich sa zúčastnilo niekoľko desiatok medzinárodných expertov.

„Misie nenašli žiadne prekážky, ktoré by bránili uvedeniu tretieho bloku do prevádzky a následnej bezpečnej a spoľahlivej prevádzke v nasledujúcich rokoch,“ informoval slovenský dominantný výrobca elektriny.

Jadrové palivo chcú Slovenské elektrárne do tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce zavážať na jeseň tohto roku. „Následne nastane proces fyzikálneho a energetické spúšťania,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, podľa ktorého tretí blok jadrovej elektrárne je pripravený na spustenie a na zavezenie paliva. Jadrové palivo do reaktora je už pripravené v sklade čerstvého paliva.

Slovensko bude sebestačné

Po spustení tretieho bloku sa Slovensko stane sebestačnou krajinou vo výrobe elektriny. Prevádzka tretieho bloku pre Slovenské elektrárne bude znamenať aj vylepšenie ekonomického postavenia podniku. „Konečne je to tu. Mochovce patria medzi najmodernejšie jadrové elektrárne,“ povedal na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík.

„Našou najvyššou prioritou pri uvádzaní bloku do prevádzky je bezpečnosť a takto budeme pristupovať aj k nasledujúcej fáze fyzikálneho a energetického spúšťania. Máme desiatky rokov skúseností s prevádzkou jadrových blokov a veľmi schopný tím slovenských odborníkov, ktorí budú mať celý tento proces pod plnou kontrolou,“ konštatoval Strýček.

Sulík očakáva viacero námietok

ÚJD by mal do zhruba mesiaca prijímať námietky k prvostupňovému rozhodnutiu o vydaní povolenia na uvádzanie jadrového bloku do prevádzky. „Očakávame, že bude viacero námietok, očakávame námietky aj od našich rakúskych susedov,“ podotkol Sulík.

Potom nasleduje dvoj, troj mesačná fáza vysporiadania sa s námietkami. „Potom môže prísť druhostupňové povolenie a atómová elektráreň môže ísť do prevádzky,“ spresnil Sulík, ktorý dúfa, že sa podarí počas tohto volebného obdobia spustiť aj štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce.

„Bez štvrtého bloku bude celá táto investícia nenávratná. Predpokladáme, že štvrtý blok bude uvedený do prevádzky do dvoch rokov,“ uzavrel na tlačovej besede štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Na dostavbe pracovalo takmer 7 000 ľudí

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny. Po nábehu výroby sa stane Slovensko sebestačným v zásobovaní krajiny elektrickou energiou, a to prvýkrát od roku 2007, odkedy sme museli po odstavení dvoch jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach elektrinu dovážať zo zahraničia.

Dostavby Mochoviec sa zúčastnilo približne 450 dodávateľských subjektov. V čase vrcholu výstavby v Mochovciach na stavenisku pracovalo takmer 7 000 pracovníkov, ktorí spolu odpracovali doteraz viac ako 103 miliónov človekohodín.

Ročná produkcia tretieho bloku ušetrí 2,6 milióna ton emisií CO2, teda zhruba toľko, ako keby zo slovenských ciest zmizlo viac ako milión osobných a nákladných áut. Slovenské elektrárne, najmä vďaka jadrovým elektrárňam, dodali do siete v uplynulom roku až 95 % energie bez emisií CO2, čo je historicky najvyšší podiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav StrýčekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky