Turecká energetická spoločnosť vypla dodávky elektriny pre Libanon, krajina jej neplatí už vyše roka

elektrina, oprava
Foto: ilustračné, Getty images

Energetická spoločnosť zodpovedná za asi štvrtinu dodávok elektriny v Libanone vypla svoje generátory. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého turecká spoločnosť Karpowership tvrdí, že jej Libanon dlhuje viac ako 100 miliónov dolárov a nedostala platbu už 18 mesiacov.

Politici sa mesiace nevedia dohodnúť

Libanon sa pritom nachádza v hlbokej ekonomickej a politickej kríze a už teraz zápasí s pravidelnými výpadkami energie, čo viedlo mnohých ľudí k zabezpečeniu si vlastných generátorov.

Odkedy predchádzajúca libanonská vláda rezignovala po ničivej explózii v bejrútskom prístave, sa tamojší politici už deväť mesiacov nedokázali dohodnúť na vytvorení novej vlády.

Karpowership, ktorá dodáva elektrinu z dvoch lodí, údajne vypla dodávky o 8:00 miestneho času.

Prokurátor sa vyhrážal zhabaním lodí

„Osemnásť mesiacov sme boli k štátu nesmierne prispôsobiví, neustále sme dodávali energiu bez platby alebo platobného plánu, pretože krajina už aj tak čelila veľmi ťažkým časom. Žiadna firma však nemôže fungovať v takomto prostredí s takým priamym a neprimeraným rizikom,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení s tým, že im je veľmi ľúto, že museli dodávky vypnúť.

Štátny prokurátor sa tento mesiac vyhrážal zhabaním lodí po tom, ako miestny televízny kanál informoval o korupcii v súvislosti s kontraktom spoločnosti, čo Karpowership odmieta. Súd uložil firme pokutu 25 miliónov dolárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Karpowership