Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce atómová elektráreň
Atómová elektráreň Mochovce seas.sk
14. 05. 2019 7:42 Aktuality od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Aj niektorí rakúski politici by mali prejsť záťažovými testmi

Dostavba Mochoviec sa zrejme blíži k definitívnemu koncu. Rakúski politici znervózneli.

Dostavba nových jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce sa zrejme definitívne blíži ku svojmu koncu. Niežeby sme už začali slepo veriť manažérom Slovenských elektrární, ktorí po každom oznámení nového termínu dostavby hovoria o definitívnom termíne (a bolo ich vyše desať), ale nejako nám znervózneli rakúski politici. Tí začali biť na jadrový poplach. Dokonca seba samých presvedčili, že za ďalším posunom dostavby jadrových blokov, ktorý oznámili elektrárne v polovici apríla, sú jedine ONI.

Asi všetci v regióne chápeme protijadrové aktivity rakúskych politikov, ktoré trvajú už niekoľko desaťročí. Ako povedal náš pán premiér, jednoducho vyhlásili jadrovej energetike svätú vojnu. Ešte žiadny rakúsky politik pri boji proti jadru politické body nestratil, práveže naopak. Mali by si však uvedomiť, že ťahať politiku do tak vážnej témy, akou je jadrová energetika, sa nepatrí. Áno, treba upozorňovať na možné chyby pri výstavbe jadrových blokov, ale argumenty musia byť aj podložené na dôveryhodných faktoch a nie na vyjadreniach urazených talianskych manažérov, ktorých sme bohužiaľ nechali do slovenského jadra kafrať. S argumentmi potom treba ísť za všelijakými medzinárodnými alebo domácimi úradmi (ktorých je požehnane veľa), ktoré v takom prípade musia jednoducho vážne konať.

Možno by mali aj rakúski politici prejsť záťažovými testmi, podobne ako naše jadrové bloky po katastrofe v japonskej Fukušime. Aspoň by sa otestovali, či vôbec rozumejú slovnému spojeniu jadrová energia. A možno by boli na konci dňa prekvapení, že aj oni doma svietia vďaka elektrine vyrobenej napríklad v českej jadrovej elektrárni Temelín.

Našim rakúskym susedom, ktorých máme bezpochyby radi (teda aspoň nákupy v ich obchodoch), pri ich terajšej úrovni debaty o jadrovej energetike môžeme na záver povedať iba vtip: Viete čo máte urobiť ak “buchne“ jadrová elektráreň? Zakrútiť sa do bielej plachty a ísť pomaly na cintorín. Viete prečo pomaly? Aby panika nevznikla.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Odporúčané články

Emisné povolenky sa dostali na jedenásťročné maximum Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X