TÝŽDENNÍK: Ako národniarsku kobru bosou nohou dráždia

Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

SNS nechce ani počuť o zrušení osobitného odvodu aj pre energetické firmy. Smer-SD a opozícia by to však privítali.

Po tom, ako si zvolíme prezidenta SR a europoslancov sa už dá očakávať príprava politických strán na parlamentné voľby. Tie by mali byť v marci budúceho roku. Pokiaľ samozrejme koalícia vydrží. Minister hospodárstva nám vo vianočnom rozhovore prezradil, že súčasná koalícia bude ešte naplno pracovať tak do konca júna. Potom sú prázdniny, a v jeseni už nastane aj medzi koaličnými kamošmi neľútostný boj o voliča.

Zaujímavé bude sledovať, dokedy budú jednotní poslanci vládnej koalície v parlamente. Už na nadchádzajúcej januárovej schôdzi sa totiž môže stať, že zopár koaličných poslancov “nechtiac“ zahlasuje za opozičný návrh. Poslanci za stranu SaS totiž predložili do pléna návrh na zrušenie zákona o osobitnom odvode pre vybrané regulované firmy, medzi ktorými sú aj energetické spoločnosti. S podobným návrhom chcel pred poslancov predstúpiť aj poslanec za stranu Smer-SD ešte na poslednej vlaňajšej schôdzi parlamentu. Nakoniec si to z neznámych dôvodov rozmyslel.

Smeráci sú za

Na zrušení odvodu však už pracuje aj ministerstvo financií vedené Smerom-SD, ktoré už do pripomienkového konania predložilo predbežnú informáciu o tvorbe právnych predpisov súvisiacich so zákonom o osobitnom odvode s cieľom prehodnotiť pravidlá aplikácie a efektivitu osobitného odvodu. Za zrušenie zákona sa viackrát jasne vyjadril aj minister hospodárstva, ktorý taktiež pochádza z najsilnejšej koaličnej strany. Zrušenie osobitného odvodu pripustil aj smerácky premiér na stretnutí s podnikateľmi.

Liberáli z SaS tak v správny čas zacítili šancu, ako vyvolať akú takú koaličnú minikrízu. Veď za ich návrh by mali poslanci za stranu Smer-SD podľa doterajších postojov ich najvyšších predstaviteľov bez väčšej diskusie zdvihnúť všetky ruky.

Národniari nesúhlasia

Je tu však jeden problém. Minimálne jeden koaličný. Strana SNS totiž o zrušení osobitného odvodu pre regulované subjekty nechce ani počuť. Veď na ich návrh už majú svoj osobitný odvod aj obchodné reťazce. Takže by išli proti sebe, keby na druhej strane súhlasili so zrušením špeciálneho odvodu pre firmy z iných odvetví.

Pravdepodobne sa poslanci Smeru-SD zahrajú na mŕtveho chrobáka a s opozíciou nezahlasujú. Opozícii sa však nedá uprieť dobrá taktika. Pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami pekne národniarsku kobru bosou nohou podráždia a z poslancov Smeru pravdepodobne urobia znova len poslušné koaličné hlasovacie tlačítka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom