TÝŽDENNÍK: Pozor! V parlamente sa šíri choroba.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Choroba, ktorú som pracovne nazval Zapálený detektív Oriešok, sa nám začala po parlamente nebezpečne šíriť. Známy nezaradený, konzervatívny a liberálny poslanec bez hanby nakazil svojho kolegu, ktorý sedí hneď vedľa neho. Tiež je nezaradený, a podľa jeho horlivých vystúpení v parlamente bude určite aj nezávislý, veriaci a najspravodlivejší. Choroba sa u neho v plnej paráde prejavila začiatkom minulého týždňa. Poslanec s veľkou pompou zvolal tlačovku, na ktorej chcel predstaviť dôkazy tunelovania v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). S úsmevom na tvári sme prijali informáciu o chystanej tlačovej besede prostorekého poslanca, ktorého niekedy aj dobre myslené argumenty stoja väčšinou na hlinených nohách. Ale človek nikdy nevie, či aj takýto respondent na stretnutí s novinármi neprinesie vážne dôkazy o tunelovaní v jednom z najväčších, a v ostatnom období aj najdiskutovanejších, podnikoch na Slovensku. Ale samozrejme nakoniec to skončilo tak, ako sme predpokladali. Celá tlačovka poslanca trvala jednu minútu a 48 sekúnd. Poviete si, že poslanec nie je uspávačom hadov, nepoužíva žiadne zbytočné reči a ide hneď na vec. Išiel! A dopadlo to pre neho veľmi „slávne“. Až tak, že média jeho tlačovke nevenovali ani štipku pozornosti. Dokonca ani štátna tlačová agentúra neváhala nad použitím elegantného dvojkliku počítačovou myškou, aby rýchlo vymazala nahraný súbor z tlačovky. A to sa štátna agentúra zo svojej podstaty venuje iným „dôležitým“ veciam.

Čo nám teda poslanec, ktorý sa nakazil chorobou Zapálený detektív Oriešok, prezradil? Podľa neho tunelovanie v SPP dokázala reklama podniku na predaj plynu a elektriny, ktorá išla v jednej z najsledovanejších slovenských televízií. Poslancovi sa v prvom rade nepáčilo, že reklama išla v sobotu doobeda, kedy on pozeral s deťmi rozprávky. Jemu, ako reklamnému mágovi, sa to zdá na takú reklamu zle zvolený čas. Ja sa síce v reklame vôbec nevyznám, a z duše ich v našich televíziách nenávidím, ale ukázať gazdinkám a kuchárom, ktorí pri telke či už vďaka elektrine alebo plynu varia sobotňajší obed, že na trhu existuje výhodnejší dodávateľ energií, nie je až taký zlý krok. No a v druhom rade, to všetko spojil s istou finančnou skupinou, ktorá je prepojená s televíziou, kde reklama išla, a ktorá má prsty aj v SPP. Klobúk dole. Prísť na takéto veci v sobotu doobeda pri pozeraní rozprávok je pozoruhodné. A pritom tu ide biznis, ktorého pravidlá okrem trhu kreujú aj samotní poslanci.

Inak, všimli ste si typický znak poslancov napadnutých spomínanou chorobou? Po prepuknutí choroby sa stali agentmi s teplou vodou. Zázračne pre nás všetkých hlupákov odhalili, že Slovensko ovládajú finančné skupiny a oligarchovia. Ako hovorí klasik: „Dobré ráno stará mama“!

Na celej situácii je smutné, že keď sa tí istí poslanci stanú napríklad ministrami, rýchlo chorobu Zapálený detektív Oriešok strácajú, a finančné skupiny a oligarchovia sa z nepriateľov stávajú priateľmi.

Ukrajinsko-ruské tančeky

Blíži sa koniec roka. Rusi a Ukrajinci tak znova začali so svojím už tradičným „plynovým tancom“. Rusi chcú za plyn svoje peniaze, Ukrajinci chcú lacnejší plyn. Raz to dotancovali až do úplného odstavenia dodávok plynu, čo si škaredo odnieslo aj Slovensko, keďže zhruba dva týždne sa prideľoval plyn len pre najnutnejšie veci. Keďže minulý týždeň sa začali Rusi sťažovať, že nemajú svoje milióny a Ukrajinci meškanie s platbami priznali, čakalo sa na vyjadrenie slovenského ministerstva hospodárstva, ako sme na prípadné prerušenie dodávok plynu pripravení. Ministerstvo vymenovalo niekoľko spôsobov ako plynovej kríze Slovensko predíde aj v prípade, že sa Ukrajinci a Rusi opäť zbláznia a zastavia dodávanie plynu. Nateraz teda môžeme zostať pokojní. Len, aby naši východní susedia nedotancovali „plynový tanec“ do väčších extrémov, ako pred zhruba piatimi rokmi.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySPP Slovenský plynárenský priemysel