TÝŽDENNÍK: Smiešny akcionár?

Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). SITA

Nedá sa veriť tomu, že by tretinový akcionár pár mesiacov pred ukončením dostavby jedného z mochoveckých blokov nevedel, koľko ho to bude stáť.

Predstavte si, že máte vo firme tretinový podiel, ďalších dvoch spoluakcionárov a vy ani za ten svet neviete, koľko vás presne bude stáť niekoľkomiliárdová investícia. Presne takto sa tvári ministerstvo hospodárstva v otázke dostavby dvoch jadrových blokov v Mochovciach. Teda aspoň pred novinármi a verejnosťou. Minister Žiga minulý týždeň oznámil, že ešte stále nemá k dispozícii analýzu, ktorá má hovoriť, či a o koľko sa dostavba mochoveckých blokov predraží. A to už v budúcom roku by sa mal tretí blok začať spúšťať.

Existujú len dve možnosti. Ministerstvo môže mať v orgánoch spoločnosti Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú jadrové bloky, neschopných chlebičkárov, ktorí pri referovaní o stave v Mochovciach len odfukujú a mrmlú niečo nezrozumiteľné o elektrine, vežiach, niečo o jadre v bunkách či o akom jadre. Je však na ministrovi, aby do orgánov spoločností dosadil ľudí, ktorí okrem bezduchého sedenia a pojedania chlebíčkov na valných zhromaždeniach, keď už nepresadia štátne záujmy, tak aspoň prinesú užitočné informácie o tom, čo sa v danej firme vlastne deje. Ak však toto neplatí a minister má v elektrárňach skutočne šikovných ľudí, potom musí vedieť či, a ak áno, tak o koľko, sa Mochovce predražia. Nedá sa totiž veriť tomu, aby tretinový akcionár nevedel pár mesiacov pred ukončením dostavby jedného z mochoveckých blokov, koľko ho to bude stáť. To by bol potom pekne smiešny akcionár.

Otázkou teda zostáva, prečo si minister opakovanými odpoveďami typu – čakáme na analýzu expertnej skupiny evidentne kupuje čas. Delia sa nejaké posledné mochovecké kšefty? Asi nie, to by bolo veľmi konšpiračné. Asi všetci zainteresovaní akcionári hľadajú vhodný spôsob a čas, ako verejnosti oznámiť tú “radostnú“ správu o potrebe ďalších miliónov.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne